Bilgi

Türkiye’de En İyi Kış Tatili Rotaları


Türkiye’de en iyi kış tatili rotaları ile sizler de kış mevsiminde mükemmel bir tatil planlaması yapabilirsiniz. Ülkemiz hem yaz hem de kış turizmi açısından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde zaten her yıl binlerce yabancı turiste ev sahipliği yapar. Yerli gezginler ve turistler için de ülkenin doğal güzellikleri her zaman önemli olmuştur. Turizm denildiğinde akla ilk olarak yaz ayları gelse de aslında kış aylarında da çok keyifli rotalardan bahsedilebilir. Hazır kış mevsimine girmişken, Türkiye’de ziyaret edilebilecek en keyifli rotalar neler birlikte inceleyelim

Türkiye’de Kış Tatili Yapılır Mı?

Türkiye’de kış tatili için farklı ve özel bir deneyim yaşanır mı sorusu hem yerli hem de yabancı turistlerin merak ettiği konuların başında gelir. Daha çok yaz lokasyonları ve denizi, kumu ve güneşi ile meşhur olan ülkemizde sanki daha çok yazın tatil ve gezi alanları varmış gibi görünüyor. Ancak aslında öyle değil çünkü kış tatili yapmak isteyenler için de son derece keyifli ve güzel pek çok lokasyondan söz edilebilir. Özellikle kışın kar yağışı ile son derece eşsiz ve keyifli manzaraların ortaya çıktığını, kışın tatil deneyim için çok daha rahatlatıcı ve sizleri zinde tutacak aktivitelerin olduğu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Türkiye’de Kışın Gezilebilecek Yerler

Türkiye’de kışın gezilebilecek yerler listesinde hem doğal güzellikleri hem şifalı suları ve toprakları ile ünlü pek çok rotasyon yer alır. Ülkemiz doğal güzellikleri ve kaynakları bakımından çok zengindir. Bu yönüyle her mevsim için keyifli tatil rotaları karşımıza çıkar. Kış mevsiminde özellikle, ülkemizde muhteşem manzaralar görebileceğiniz, son derece keyifli yerler vardır. Hazır mevsimi gelmişken, kışın Türkiye’de gezilecek yerler listemize bir göze atalım:

Sarıkamış, Kars

Ülkemizin en doğusunda yer alan bölgeler arasında bulunan Sarıkamış, son yıllarda özellikle Doğu Ekspresi ile çok fazla ziyaret edilmektedir. Ankara ve Kars arasındaki bu yolculuk boyunca sadece Sarıkamış’ın eşsiz güzelliklerini değil aynı zamanda yol üzerine birçok özel manzarayı görebilirsiniz. Özellikle kış aylarında donan Çıldır Gölü görülebiliyor. Sarıkamış’ta bulunan kayak merkezi de kış tatil rotanızda sizler için ekstra bonus olacaktır.

Pamukkale, Denizli

Pamukkale denildiğinde akla ilk olarak travertenler gelse de aslında bölge sadece bu güzelliklerle sınırlı değildir. Çünkü Pamukkale’de Kleopatra’nın ziyaretleri sırasında güzelleşmek için yüzmüş olduğu kış havuzu bulunuyor. Bölgede yer alan Hierapolis Antik Kenti içinde yer alan havuz yaz kış 36 derece olduğu için kış mevsiminde özellikle son derece keyiflidir.

Maşukiye, Kocaeli

İsterseniz günübirlik isterseniz de uzun süreli kalabileceğiniz Maşukiye, İstanbul’a yakın tatil rotası arayanlar için uygundur. Kış ortasında ziyaret edildiğinde özellikle kar yağışı ile birlikte çok daha keyifli ve güzel manzaralar ortaya çıkmaktadır. Kartepe’nin eteklerinde kurula olan Maşukiye, sabahları yürüyüş yapıp, tertemiz havada kuş ve dere sesleri ile kahvaltı yapabileceğiniz son derece özel bir bölgedir.

Erzurum, Palandöken

Türkiye’de kış tatili deyince akla tabi ki kayak merkezleri gelir. Palandöken Kayak Merkezi de en ünlü ve güzel kayak merkezleri arasında yer alıyor. Tertemiz bir hava, bembeyaz bir manzara ve lüks oteller sizleri bekliyor. Ayrıca Erzurum’ a ortalama 5,5 km uzaklıkta olduğu için bölgeyi ziyaret ettiğinizde Erzurum’un hem meşhur lezzetlerini tadabilir hem de tarihi eserlerini görebilirsiniz.

Kapadokya, Nevşehir

Yazı ayrı kışı ayrı keyifli Kapadokya, özellikle kar yağdığında çok daha güzel bir hale dönüşüyoruz. Geniş vadiler, kanyonlar ve bembeyaz kar manzaraları ile masalsı bir yere dönüşüyor. Kış tatili için özel bir lokasyon arıyorsanız sizler de Kapadokya, Göreme ve Ürgüp ziyaretinde bulunabilirsiniz. Kapadokya’da ayrıca gezilecek pek çok önemli lokasyonu da bu şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Abant, Bolu

Abant Gölü, yaz mevsiminde yeşilin maviyle eşsiz buluşmasını gösterirken kışın ise karlar altındayken bembeyaz görünür. Göl çevresinde yer alan otellerde konakladığınızda özellikle sabah göl kenarında yürüyüş yapabilir ve güne muhteşem bir şekilde başlayabilirsiniz. Bu eşsiz gölün çevresinde pek çok ağaç çeşidi bulunduğu için ayrıca doğayı seviyorsanız yine çok keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Ilgaz, Kastamonu

Ankara’ya yakın tatil yerleri arayanlar için de Ilgaz Dağı oldukça keyifli bir lokasyondur. Ilgaz Kayak Merkezi hem kayak yapabileceğiniz hem de muhteşem kar ve doğa manzaralarını görebileceğiniz eşsiz bir görünüme sahiptir. Aralık ve Nisan ayı içerisinde, istediğiniz zaman bu kayak merkezini ve bölgeyi ziyaret edebilir hem tatil hem de kayak yapabilirsiniz.

Afyonkarahisar Kaplıcalar

Kışın hem tatil yapmak hem de şifa bulmak istiyorsanız, Afyonkarahisar’ı ziyaret edebilirsiniz. Şehir kaplıcaları ile ünlü olduğu için isterseniz merkezinde isterseniz de İhsaniye ve Sandıklı gibi ilçelerinde bulunan termal otelleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca peri bacaları ülkemizde sadece Kapadokya’da yoktur. Aynı zamanda Afyonkarahisar’da İscehisar bölgesinde de aynı şekilde peri bacaları bulunuyor. Bunları da ziyaret edebilirsiniz.

Saklıkent, Antalya

Antalya denildiğinde aklınıza ilk olarak deniz, kum ve güneş gelebilir. Ancak asında bölgede yer alan Saklıkent Kayak Merkezi sayesinde kış mevsimi için de çok özel ve güzel yerleri var. Antalya’yı bir de kışın keşfetmek isteyenler için bölgede isterseniz hem bahardan bir günü isterseniz de Saklıkent’te kar tatilinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ağva, İstanbul

İstanbul’dan uzaklaşmadan güzel bir kış tatili istiyorsanız Ağva’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ağva’da yer alan Yeşilçay deresinin kenarlarında çok özel ve güzel konaklama yerleri bulunuyor. Burada dere kenarında kahvaltı yapma ve tekne turuna katılma şansınız oluyor. Günübirlik vakit geçirmek istediğinizde de yine tercih edebileceğiniz özel ve güzel lokasyonlar arasında yer alıyor.

Ayder Yaylası, Rize

Her mevsim ayrı güzel yerlerden biri de Ayder Yaylası’dır. Doğu Karadeniz’e yapılan yayla turları kapsamında sizlerde bu eşsiz doğa harikası yerleri görebilirsiniz. Karların arasında gömülü olan bu yayla da bulunan ahşap evlerde kalabilir ve konaklayabilirsiniz. Sakin bir kış tatili geçirmek, kendinizi dinlemek istiyorsanız Ayder Yaylası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Sapanca, Sakarya

İstanbul’a yakın hafta sonu hem kaçamak yapıp hem de güzel zaman geçirebileceğiniz bir lokasyon istiyorsanız, Sapanca tam size göre olacaktır. Kış tatili yapmak ve günübirlik güzel bir gezi gerçekleştirmek için sizler de Sapanca Gölü çevresindeki konaklama yerlerini ziyaret etmeye davet edebiliriz.

Uludağ, Bursa

Kar tatili denildiğinde akla gelmesi gereken en ikonik yerlerden biri doğal olarak Uludağ olacaktır. Hem Bursa’yı gezebilir hem de Uludağ kayak merkezinde keyifli ve güzel zaman geçirebilirsiniz. Bursa’da yer alan termal oteller de aynı şekilde sizleri oldukça büyüleyecek ve kendine hayran bırakacaktır.

Yalova Termal

Türkiye’nin en özel ve güzel kaplıcaları arasında yer alan Yalova Termali ziyaret edebilirsiniz. Kış soğuğunda hem içinizin ısınması hem de şifa bulmanız açısından oldukça keyifli bir lokasyondur. Sizler de kış tatili için istediğiniz gibi bölgeyi ve bölgede yer alan termal otelleri tercih edebilirsiniz.

Türkiye’de en iyi kış tatili yerleri arıyor ve bu kış farklı ve özel bir yerde tatil yapmak istiyorsanız, sizlere birbirinden özel ve güzel yerlerden bahsettik. Bunlara ek olarak gezerek ve görerek sizler de saklı kalmış pek çok eşsiz yeri keşfedebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı