Bilgi

Türkiye’de Güneşin İlk ve Son Doğduğu Yerler Neresidir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda kısaca “Türkiye’de Güneşin İlk ve Son Doğduğu Yerler Neresidir?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Bazı illerimize baktığımızda Güneş ortalama aynı zamanda doğarken bazı illerimizde de aynı zamanlarda batıyor. Güneşin bazı şehirlerde aynı zamanda doğması veya batması o şehirlerin aynı enlem üzerinde olmaları ile ilgilidir. Ayni enlem üzerinde bulunan şehirlerimizde Güneş aynı anda doğup aynı anda batmaktadır.

Türkiye’de Güneşin İlk Doğduğu Yer “IĞDIR”.

Türkiye’de Güneşin doğusunu ilk gören ilimiz en doğuda bulunan Iğdır ilimizdir dolayısı ile Güneş ilk önce Iğdır ilinde doğar ve batar. Bu kural mevsimlere göre değişiklik göstermeyeceği gibi yılın hiçbir zamanında veya herhangi bir sebepten dolayı da bir değişiklik göstermez. Ülkemizin sınır yapılarında bir değişiklik olmadığı sürece bu hep böyle olacaktır.

Türkiye’de Güneşin Son Doğduğu Yer “ÇANAKKALE”.

Bilindiği gibi Güneş en son olarak da, ülkemizin en batısında yani en batıda bulunan ilimiz Çanakkale’de doğar ve yine burada batar. Çanakkale ülkemizin en batısı, Güneş’in en son doğduğu ve en son battığı ilimizdir. Çanakkale’ye bağlı, Ege Denizi’nin kuzeyinde yer alan Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada, eski adıyla İmroz, ülkemizde güneşin en son battığı yer unvanına sahiptir.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Enlem Boylam

    11 Şubat 2020 at 23:28

    bilgi için çok teşekkür ederim.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı