Bilgi

Türkiye’deki Resmî Tatiller | Milli Bayramlar


Her ülkenin kendine özgü milli bayramları bulunmaktadır. Ülkemizde ise toplamda 5 tane milli bayramımız vardır. Öncelikle milli bayramlar ve dini bayramlar birbirlerine karıştırılmamalıdır. Ülkemizde toplamda 5 tane milli bayram vardır, 2 tane ise dini bayram bulunmaktadır. Dini bayramların dışında toplamda 7 tane resmi tatil günü mevcuttur.

Milli Bayramlarımız; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olmak üzere toplam 5 tanedir. Milli bayramlar devlet tarafından resmi olarak kutlanan bayramlardan oluşmaktadır. Milli bayramlar ayrı anlamları olan bayramlardır. Türkiye’de her yıl milli bayramlarımız kutlanmaktadır.

Milli Bayramlarımız Nelerdir?

Milli bayramlarımız her yıl ülkece kutlanmaktadır. Milli bayramlarımız aşağıdaki şekilde oluşmaktadır;

– 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

– 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı

– 30 Ağustos Zafer Bayramı

– 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

– 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Milli Bayramlarımız Nelerdir? (Açıklama)

1– Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: Her yıl 23 Nisan’da kutlanan bir milli bayramımızdır. Yılın kutlanan ilk milli bayramı olma özelliği taşımaktadır. 23 Nisan hem Türkiye Cumhuriyeti‘nin hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nin milli bayramları arasında yer almaktadır. Bu milli bayramın önemi ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ve Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün bugünü çocuklara armağan etmesidir. İlk kez saltanatın kaldırılması ile birlikte 1922 yılında kutlanmaya başlanmıştır.

2– Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı: Resmi bayramlarımızdan bir tanesidir. Her yılın 19 Mayıs’ında kutlanır. Atatürk’ün Samsun’a Bandırma Vapuru ile çıkmasını atfeden bir gündür. Bu bayram Kurtuluş Savaşı’nın da başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda 19 Mayıs bayramı Türk gençliğine armağan edilmiş bir bayramdır.

3– Zafer Bayramı: Yunanlıların İzmir’den sürülmesi ve düşman işgalinden kurtarılmasını anılan bir bayramdır. 30 Ağustos’ta kutlanmaktadır. Büyük Taarruz’un zafere ulaşması ve Türk yurdunun düşmandan arındırılmasına atfedilen bir gündür. Her yıl devlet kurumlarınca kutlanan bir gündür. Hem Türkiye’nin hem de Kuzey Kıbrıs’ın milli bayramıdır.

4– Cumhuriyet Bayramı: Cumhuriyet’in ilan edilmesine özel oluşturulmuş bir milli bayramdır. Cumhuriyet Bayramı Türkiye’de 29 Ekim’de kutlanmaktadır. Cumhuriyet Bayramı resmî tatil içeren bir bayramdır. Aynı zamanda Türkiye dışında Kuzey Kıbrıs’ta da yine milli bayram olarak kutlanmaktadır.

5– Demokrasi ve Milli Birlik Günü: 15 Temmuz 2016 gününde darbe girişiminden sonra halkın direnişi sonucu elde edilen zafere atfedilen bir gündür. Demokrasi ve Milli Birlik Günü de resmî tatil olan bir gündür.

Dini Bayramlarımız Nelerdir?

Dini Bayramlarımız; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere 2 tanedir. Hicri-Miladi takvim farkından dolayı dini bayramlarımızın tarihleri her yıl değişkenlik göstermektedir.

  • Ramazan Bayramı (Tarihleri değişkendir)
  • Kurban Bayramı (Tarihleri değişkendir)

Resmi Tatil Günleri Nelerdir? (İsimleri ve Tarihleri)

Bayram Adı Açıklama
1 Ocak Yılbaşı Yeni yılın ilk günü.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 1920 yılında TBMM’nin açılması Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir.
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü İşçiler için düzenlenmiş bir bayram.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkması gençlere armağan edilmiştir.
15 Temmuz Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında vatan için şehit olan sivil, asker ve polisler için anma günü.
30 Ağustos Ağustos Zafer Bayramı Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle ayrılması.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edilmesi, 28 Ekim öğleden sonra başlar.
Ramazan Bayramı Üç günlük dinî bayram. Arife günü öğleden sonra başlar.
Kurban Bayramı Dört günlük dinî bayram. Arife günü öğleden sonra başlar.

Milli bayramlar, dini bayramlar ve diğer tüm resmi tatiller hesaplandığında 1 yıl içerisinde toplamda 14 gün resmi tatil mevcuttur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı