Bilgi

Ultrabook Bilgisayar Nedir?


Ultrabook bilgisayarlar belirli bir standarda dayanılarak ilk kez Intel firmasının üretmiş olduğu bir notebook çeşididir. İlk üretildiğinde Intel’in ikinci nesil core işlemcileri ile SSD Disk kullanılmasını zorunluydu. Ayrıca fiyatlandırmada maximum 1000 TL’ye yakın bir fiyat politikası izlenmesi karar kılınmıştı.

Ultrabooklar her ne kadar belirli bir standartlara göre üretimi gerçekleştirilmiş olsada -farklı markalarında bu laptop modelini üretmesiyle- zamanla bu standartların dışına çıkılmıştır. Temelde bir ultrabook hızlı açılıp/kapanabilme, optik sürücüsü bulunmama, yüksek performans, incelik ve hafiflik gibi temel unsurlara sahip olmalıdır.

İntel Ultrabooklar’ı Apple’nin MacBoook’larına rakip olarak çıkarttığı söylenmektedir. Ancak ultrabooklarda kullanıcı beklentilerini karşılamak amacıyla incelik/hafiflik dışında neredeyse standart bir dizüstü bilgisayarla aynı düzeye gelmişlerdir.

Günümümüzde Ultrabooklar artık tablet gibi dokunmatik veya tablet-laptop karışımı özelliklere sahip olarakta karşımıza çıkmaktadırlar. Şu anda net bir ayırım olmasa da yukarıda saydığımız özellikler dışında bir laptopla aynıdırlar.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı