Bilgi

Ultrabook ile Laptop Farkı


Ultrabooklar ilk kez İntel tarafından Apple’nin Macbook’larına rakip olarak piyasaya sürdüğü taşınabilir bilgisayarlardır. Önceleri İntel İşlemci kullanma, SSD Disk bulundurma, incelik, hafiflik, fiyat, optik sürücü bulunmama, yüksek performans gibi belirli bir üretim standardına sahipken farklı markaların (Asus, Samsung, Lenovo v.s.) Ultrabook üretmesiyle neredeyse bu standartlar tamamen ortadan kalkmaya başlamıştır.

Günümüzde incelik, hafiflik kriterleri ile bazı markalarda optik sürücü bulunmaması özelliği dışında neredeyse standart bir dizüstü bilgisayar ile aynı özelliğe sahiptir. Bu nedenle herhangi bir laptop (dizüstü bilgisayar) satın almak istediğinizde eğer Ultrabook seçenekleriniz arasında varsa donanımsal özellikler olarak üst olan bilgisayarı tercih edebilirsiniz.

Taşınması kolay ve tasarımı oldukça şık bir yapıya sahip olan Ultrabook’lar günümüzde en çok tercih edilen dizüstü bilgisayar modelleridir.

Bir çok platformda Ultrabook bataryalarının uzun süre gittiği şeklinde yorumlamalar bulunsada bu tamemen kullanıma bağlı olduğundan yanlış bir ifadedir.

Olabildiğince üst düzey (gaming) serisinde Ultrabook’lar (Asus ZenBook NX500JK-XH72 4K Ultra) piyasada adından söz ettirmeye başlamışlardır. Bu tip Ultrabooklar standart laptoplardan neredeyse farkları yoktur.

Bir Ultrabook’un Donanımsal Farkları Şunlardır:

  • Optik sürücü hiç bulunmayabilir veya opsiyonel olabilirler.
  • Tümleşik ekran kartı kullanabilirler.
  • Atom işlemciye sahip olabilirler.
  • SSD Disk kullanabilirler.
  • Yapı olarak daha incedirler.
  • Ağırlık konusunda genellikle hafif üretilirler.
  • Fiyat politikası açısından daha ucuz olabilirler.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı