Bilgi

USB/Flash Bellek Kapasite Arttırma Nasıl Yapılır?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “USB/Flash Bellek Kapasite Arttırma Nasıl Yapılır?” Sorusu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Aşağıda anlatacağım yöntemi dos komutları ile yapabilirsiniz ancak burada saniyeler içerisinde bilgisayarınıza inecek olan 140 KB’lık kurulum gerektirmeyen bir uygulama kullanacağız. Uygulamamızın adı “Ultimate Drive İncreaser” olup bu programı Google’den aratarak dilediğiniz herhangi bir platformdan indirebilir veya burada (tıkla) bulunan linki kullanarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Yalnız hatırlatayım bu uygulamayı bilgisayar virüs olarak algılayacağından dolayı otomatik silecektir. Bu nedenle antivirüs yazılımını veya güvenlik duvarını kısa bir süre devre dışı bırakmak durumunda kalabilirsiniz. Neyse konumuza geçelim şimdi.

1- Öncelikle USB içerisinde bulunan bilgilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Çünkü bu programı kullandığınızda işlem yaptığınız USB içindeki bilgileriniz silinecektir. Kolaylık olması açısından bilgisayarıma girerek kapasitesini/hafızasını arttıracağınız USB belleğin (hafıza kartı da olabilir) üzerine gelerek sağ klikleyip adını kolay anımsayabileceğiniz bir şey yapın. Ben kısaca “bir” ismini verdim. İsterseniz başka bir isim verebilirsiniz.

2- Evet aşağıda görüldüğü üzere 32 GB’lık bir USB belleğim var ve ben bu USB Belleğin 64 GB olmasını istiyorum. Burada USB Belleğin Adı: bir ve USB Sürücümün Adı: F olduğunu görüyoruz.

3- Ultimate Drive İncreaser isimli programı çalıştıralım ve açılan pencereye ilk olarak USB Belleğin adını yazıp ENTER yapalım.

4- Devamında USB Sürücünün adını yazıp ENTER yapalım. USB belleğin adının yazdığı yerin yanında bulunan ve parantez içinde gösterilen harf sürücü adı oluyor.

5- Son olarak USB/Flash belleğinizin kaç GB olmasını istiyorsanız onu yazıp ENTER yapın. (Abartmadan)

6- Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu durumda bekliyoruz. Ben 64 GB yaptığım için 30 saniye felan bekledim. Daha yüksek yazdıysanız daha fazla bekleyeceksiniz. 

7- Bu ekran geldiğinde işleminin tamam demektir. Herhangi bir tuşa basın ve bu ekrandan çıkın. Yada doğrudan kapatabilirsiniz.

8- Şimdi USB/Flash belleği bilgisayarınızdan çıkarıp tekrar takın ve kapasitesinin artıp artmadığını kontrol edin. Herşey bu kadar. Selametle.

Sonuç ve Uyarı: Bu tipte programlar sadece göstermelik olarak kapasite arttırılmış gibi işlem yapan programlardır. Yoksa gerçekten USB belleğin hafızasını arttırmanız mümkün değildir. Örneğin bu programlar 32 GB bir USB belleği 64 GB yaptığınızda 64 GB veri almayacaktır. En fazla 32 GB veri alacaktır. 🙂 Burada ki amacımız sadece bilgilendirmedir.

7 Yorum

7 Yorum

 1. hakan

  1 Temmuz 2019 at 11:21

  teşekkürler paylaşım için.

 2. kerem

  4 Temmuz 2019 at 15:48

  abi defindır açmıyo ki

 3. UMUT

  5 Temmuz 2019 at 19:43

  ABİ BUNU YEREL DİSKE YAPSAK BİŞE OLURMU

  • BirGaripAmca

   17 Ekim 2019 at 11:12

   Kardeşim sakın yerel disk c ye yapma pcni bozarsın eğerki formattan anlamıyorsan formatcıda sana iyi bir kazık atar dikkatli ol.örnek bir gb al 2 gb felan onu dene yerel disklerde deneme yani pc bozarsın format attırırsın attıracam derken formatcına senin örneğin 4 gb ramla gidersin 2 gb ramla geri dönersin deneme yani 😀

 4. mehmet

  3 Nisan 2020 at 19:07

  merhabalar açılmıyor hata veriyor yardım edin

 5. mehmet turan

  1 Nisan 2022 at 20:33

  dostum 64 gb flashı 7656 gb yapayım dedim 7.6TB sanırım 30 dk oldu hala bekliyorum 😀

 6. ern

  30 Haziran 2023 at 14:54

  sata hdd veya ssd ye olur mu

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı