Bilgi

Uzak Mesafeye Kablosuz-Wifi İnternet Verme


Kablosuz uzak mesafeye internet erişimi konusunda daha önce yazı yazmış mıydım tam hatırlamıyorum ama bu yazıda size fikir vermesi açısından bilgi vermeye çalışacağım. Aslında bu konu çok teferruatlı bir konu gibi geliyor ancak sanıldığı kadar zor bir işlem olmadığını hatırlatayım.

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen aklınızdan geçen soru iki bina veya iki ev arasında wifi’yi nasıl veririm? Sorusu olacaktır.

Şimdi birkaç senaryo ile ilgili bilgi vereyim. Böylece yapmak istediğiniz projeyi kafanızda canlandırabilirsiniz.

Birincisi bir noktadan başka bir noktaya kablosuz-wifi verme. Bu tipik bir “access point” rahatlıkla yapabileceğiniz bir işlem. Modeminizden maximum 100 metreye kadar bir CAT6 kablosunu çıkarıp Access Point’i konumlandıracağınız yere götürün. Burada TP-Link’in basit bir switchini satın alıp (20-50 TL) CAT6 Kablosunun bir ucunu Switch’e; Switch’den de bir Ethernet kablosu ile Acces Pointe verin. Eğer açık alansa 100 metre çapındaki alana kablosuz internet verebilirsiniz. Yani cihaza 100 metreye kadar yakında bulunan kişiye internet verebilirsiniz. Söz konusu interneti alacak kişiler mesafe uzaksa 100 metreye yakın o zaman aralarında duvar vs. bulunmaması gerekiyor.

Bu işlem içim vavsiye ettiğim cihaz ve araçlar:

 • Airties Air 4400 Access Point >>> Yaklaşık 125 TL
 • TP-Link TL-SF1005D Switch >>> Yaklaşık 25 TL
 • S-link SL-CAT608BL Mavi 305 metre Utp CAT6 Kablo >>> Yaklaşık 100 TL

Not: CAT6 Kablo’yu herhangi bir elektrik-elektronik dükkanından alabilirsiniz. Ancak dükkanlarda 100 mt vs. aldığınızda pahalıya gelebilir. Ayrıca yukarıdaki gibi kutu halinde aldığınızda uçlarını RJ45 konnektör ile çakmanız gerekiyor. Yapamazsanız elektrik-elektronik dükkanından veya anlayan biride yapabilir.

Airties Air 4400 Access Point

Şimdi şöyle bir soru sorabilirsiniz. Yahu karşıdaki kişinin evi-binası biraz uzak veya bilgisayarın olduğu yer bir oda, salon içinde “kablosuz-wifi çekme sorunu” çıkarsa ne olacak. O zaman şöyle devam etmeniz gerekiyor. Sistemi aynı şekilde uygulayıp karşıdaki kişinin (binanın, evin, pencerenin) bulunduğu yere aldığınız Access Pointin aynısından bir Access Point alın ve tekrarlayıcı (universal repeater) özelliğini kullanın. Yani aldığınız iki Access Pointi eşleştireceksiniz. Böylece wifi-kablosuz interneti alacak kişi bu cihaza bağlanacak. Eşleştirme işlemi çok kolay. Modem kablosundan Switche bağlı olan Access Pointin çalışma modu >>> ERİŞİM NOKTASI olacak. Bu wifiyi ayarladıktan sonra (IP, Şifresini aldıktan sonra) karşıdaki binada, evde bulunan Access Pointin çalışma modunu >>> UNİVERSAL REPEATER yapın sizden kaşıdaki Access Pointin IP, Şifre, Kullanıcı adı isteyecektir. Bunu yaptığınızda işlem tamamdır.

Alacağınız Access Point ne kadar iyiyse haliyle internet hızı düşmesi daha az olacaktır. Karşılıklık iki bina arasında tavsiye ettiklerim rahatlıkla işinizi görecektir. Ancak ortamda nem, ısı, yağmur çamur olmayacak. Cihazı bozacak veya kullanım süresini azaltacak çevresel faktörleri dikkate almanız gerekiyor.

Eğer şöyle bir amacınız varsa; karşıdaki binaya kablosuzdan-wifi’den kabloluya dönüştürmek istiyorum derseniz o zaman karşıdaki binada, evde bulunan Access Pointin çalışma modu >>>  KÖPRÜ olacaktır. Eşleştirmeyi yaptığınızda Access Pointen çıkan yuvadan (RJ45) bir ethenernet kablosunu kullanarak evdeki herkese kablolu internet verebilirsiniz. Dilerseniz Switch ile çoğaltabilirsiniz. Hatta tekrar 3. bir Access Point ile kablosuz dağıtabilirsiniz. Ancak çalışma modu köprü yaptığınızda Kablosuz Wifi çalışmaz sadece kablolu verebiliyorsunuz. Umarım anlatabilmişimdir.

Şöyle bir probleminiz olabilir. Elektrik sorunu!

Acces Pointi olduğu yerde elektrik yoksa o zaman modemden beslemeli olan ve bulunduğu yerde elektriğie ihtiyaç duymayan TP-Link TL-WA7210N Access Point alabilirsiniz. Bu cihaz aynı zamanda DIŞ ORTAM KÖPRÜSÜ’dür. Yanı yağmurda, çamurda, sıcakta soğukta çalışır. Bulunduğu noktada elektriğe ihtiyaç duymaz. Ayrıca bu cihazı aldığınızda doğrudan bir switch ihtiyacı duymadan modemden çıkan Ethernet kablosunu buraya bağlayabilirsiniz. Karşı tarafta aynı şekilde Airties Air 4400 Access Point koyabilirsiniz.

Burada farklı marka model almak istediğinizde cihazların GHz özelliklerinin uyumlu olması gerekiyor. Yani biri 2.4 Ghz diğer 5 Ghz ise olmaz. Neyse kafanızı karıştırmıyım.

Ayrıca DIŞ ORTAM KÖPRÜSÜ dediğimiz TP-Link TL-WA7210N Access Point daha uzak mesafeler için geçerli. Ayrıca insanların yaşadığı çok yakın mesafeye –sağlık açısından- koymamanızı tavsiye ederim. Çatıda vs. olsun. Cam kenarı vs. tavsiye etmem.

NOT: Anlattıklarım denenmiş-sınanmış bilgilerdir.

Sizin farklı bir projeniz varsa yorum kısmında yazın boş zamanım olduğunda cevap yazayım…

Selametle.

10 Yorum

10 Yorum

 1. safvan

  25 Eylül 2018 at 15:20

  Okuluma yakın bir yerde oturuyorum ve okulumla evim arası kuş uçuşu 300 metre, okulumla evim arasında bir apartman daha var. Evimden okulumun internet ağına bağlanmak istiyorum nasıl bir yol izleyebilirim.

  • Cüneyt Çağala

   25 Eylül 2018 at 16:35

   bir veya iki tane tekrarlayıcı (accespoint) ihtiyacınız var. ancak aradaki bina biraz sorun olabilir. bunun için güçlü bir cihaz almalısınız. 300 metre yakın bir mesafe. ancak sinyal kalitesi nasıl olur tam bilemem. bana biraz daha detaylı anlatırsanız yrd olabilirim. buradaki önemli nokta iki cihazın birbirini görmesi. eğer alacağınız bir tekrarlayıcıyı sizin gördüğünüz bir noktada konumlandırabilirseniz sorun olmayacaktır.

 2. Kadir

  9 Kasım 2018 at 01:03

  Merhaba üniversite ağına çok uzak sayılmam 500 metre felan aramızdaki mesafe bu mesafeden sadece bende olacak bir paravolik anten kullansam internet erişebilirmiyim?
  Birde bu anten kurulumu nasıl oluyor router felan mı lazım ?

 3. mehmet

  4 Şubat 2019 at 18:18

  dış ortam köprüsü yapmak istiyorum burdaki anteni 300m ilerdeki başka bir antenle nasıl köprüleyebilirim biribirine nasıl tanıtıcam yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 4. General

  20 Şubat 2019 at 15:43

  Evimiz gecekondu.benimle abimin evi arasinda tas catlasin 20 metre var.
  Ben ikinci katta oturuyorum.
  Bu yuzden aramizda aramizda engel yok sanirim.bunu nasil haledebilirim ?

 5. General

  21 Şubat 2019 at 11:10

  100 metre oteki wifiye nasil baglanirim.

 6. Mehmet

  3 Haziran 2019 at 11:28

  mehrmahba bende 2 adet 5 ghz acses poin var 5 km çalı kendi depoma internet yolluyorum cameralar için ancak yasak diyorlar bununla ilgili bir bilgi nereden alabilirim

  • Cüneyt Çağala

   3 Haziran 2019 at 22:33

   merhaba. böyle bir şey hiç duymadım. ama dikkatimi çekti. araştırıp buradan dönüş yapmaya çalışırım.

 7. Ati

  12 Haziran 2019 at 01:09

  Merhaba komşudan İnternet alacam mesafe 200metre,önümde tek duvar var, tp link cpe210 aldım, modemim var 4lü switch var,
  Bu tp link cpe210 dışarı monte edecem, komşunun modemine balayabilirmiyim, yoksa 2 adet mi tp link cpe210 almalıyım
  Teşekkürler

 8. Gürkan özdeniz

  27 Eylül 2020 at 15:07

  Merhaba komşudan internet alacagim evlerimiz karşılıklı mercusys mw300re var nasıl bir yol izlemem gerekiyor
  Teşekkürler

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı