Bilgi

Vazgeçmek mi Yoksa Sabretmek mi?


Kendi hakkın olan bir şeyi artık istememek yani vazgeçmek. Hayali olan herkes hayatının bir döneminde artık yapamayacağını düşünüp karar verip vazgeçmek ister. Vazgeçmek göründüğü kadar kolay bir olgu değildir. Eğer vazgeçtiyseniz, umudunuzu yitirdiyseniz şimdiye kadar vermiş olduğunuz bütün emeklerin çalışmaların boşa gitmesine müsaade ediyorsunuz demektir. Her şey anlamını kaybetmişse verdiğiniz her çabanın karşılığında hayal kırıklığı yaşamışsanız elbette ki bu sizin kötü hissetmenize ve vazgeçmenize sebep olacaktır.

Hepimizin herkesten sakladığı pek çok sıkıntısı vardır. Fakat bunun üstesinden gelmeyi ailemiz ya da çocuklarımız için yaparız. Her gün üst üste gelen olumsuzluklar, hayal kırıklıkları, duygusal yorgunluklar yeter artık! diye çığlık atmamıza, pes etmemize neden olabilir. Oysa siz etrafınızda her şeyi başarabilen, sabırlı, vazgeçmeyen hedeflerinin peşinden koşan biri olarak görülürsünüz. Ancak maalesef zaman geçtikçe durum hiçte göründüğü gibi olmayabilir. Kabul!  Hayali olan herkesin bunlara ulaşması kolay değildir -istisnalar hariç yani şanslı, torpilli vs. olanlar-.  Çalışmanız, çabalamanız ve kendinizi hayallere adamanız gerekir. Vazgeçmek kolay olan yolu seçmektir.  Bu size yakışmaz, eğer vazgeçmek isterseniz bile gerçekten vazgeçmemelisiniz, sabretmelisiniz. Sabır ne yönden bakarsanız bakın en iyisidir çünkü umudunuzu kaybettiğiniz zaman sabrınızın karşılığını mutlaka alırsınız.

Peki umudunuzu kaybetmemek, vazgeçmemek için neler yapabilirsiniz:

Kendinize olan inancınızı hiçbir zaman kaybetmeyin. Hiçbir ilerleme kat etmemiş olabilirsiniz bunu düşünmeyin inancınızı kaybetmeden devam edin, şu ana kadar göstermiş olduğunuz çabaların boşa gitmesi daha kötü değil mi?

Mücadeleden kaçmayın. Evet fazla emek vereceksiniz, yorulacaksınız, çaba harcayacaksınız ve içinizden bir ses o kadar uğraşıyorsun da ne olacak, başarısız olacaksın, boşver bırak artık diyecek. Ama siz bu sese aldırış etmeden mücadele etmeye devam edin ve bu sese inat yorulmalıyım, başarmalıyım, durmamalıyım demelisiniz.

Başarı hikayeleri okuyarak kendinizi motive edebilirsiniz. İstenilen hedefe ulaşmak için her şeyi yapan ve yapmaya devam eden kişiler için başarılı insanların nasıl bir yerlere geldiklerinin başarı hikayelerine tanıklık etmek sizi motive edecektir. Kendinizi onlarla kıyaslayarak neden bende böyle olmayayım ki sorusunu kendinize yönelterek ilham alabilirsiniz.

Olumlu şeyleri göz ardı etmeyin. Hayatınızda olan olumlu şeyler sanki olması gereken şeylermiş gibi gelir oysa kötü bir şeyler olduğunda hemen abartılır dolayısıyla enerji düşüklüğü, motivasyon düşüklüğü kendini gösterir. Bunlara ne gerek var. Neredeydim, nerelere geldim deyip ve kendinizle gurur duymalısınız.

Mücadele nedenini aklınızdan çıkarmamalısınız. Neden mücadele ediyorsunuz? Hayaliniz neydi? İlk zamanlar hayalimizi sürekli düşünüp onun verdiği hırsla yola çıkıyoruz. Bu yol bazen çıkmaza girebiliyor, yoruluyoruz. Hal böyle olduğunda da amacımız aklımıza gelmiyor. O yüzden hedefin neydi, hayalin neydi ara sıra kendinize hatırlatmalısınız.

Evet çabalayacaksınız, koşturacaksınız, yorulacaksınız, üzüleceksiniz ve içinizdeki ses bırakıyorum vazgeçiyorum artık diyecek. Sizde bu sese ayak uyduracaksın öyle mi? Tabi ki hayır! Herkese, her şeye, içinizdeki sese inat pes etmeyeceksiniz.

Vazgeçmek mi yoksa sabretmek mi? Sorusuna en güzel cevabı yine siz vereceksiniz. Size bu cevabı vermenize yardımcı olacağını düşündüğümüz bir sözle yazımızı sonlandıralım istiyoruz:

“İyi şeyler inandığında, daha iyi şeyler sabrettiğinde ve en iyi şeyler hiç vazgeçmediğinde gelir”

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı