Bilgi

Vestel Televizyon Nasıl Bir Marka?


Öncelikle ilgililer için bazı konularda bilgi vermeye çalışayım. Vestel hepimizin bildiği gibi yerli bir marka. Yerli bir marka olmasının yanı sıra iç pazarda bir çok uluslararası güçlü firmalarla rekabet halinde.  Genellikle ilk akla gelen sorulardan bir tanesi Vestel’in çip (chip) üretip üretmediği. Cevap ne yazık ki hayır. Chip üretmek demek dünyaya hakim olmak demek gibi bir şey. Çünkü çip üretimini yapabilen sayılı kadar şirket var ve dünya pazarında söz sahibi elbette bu şirketler. Uluslararası şirketler globalleştiği için birden fazla markayı bünyelerinde bulundurabiliyor. Böyle olmasının temel nedeni tekelleşmeyi sağlayarak başka ülkelerin veya markaların önüne geçmek elbette. Vestel ise çip’leri elbette bu şirketlerden (Tayvan menşeii firmalardan) tedarik ediyor. Tabi bu durum panel ve diğer anabirimler içinde geçerli.

Vestel bir OEM (Original Equipment Manufacturer ) yani Orijinal Ürün Üreticisidir. Ürünleri kutulu bir şekilde satılır. Bu ürünlere genellikle kutulu ürün denir. Toplu halde parça alımı yapan sistem entegratörleri, bu ürünleri kutulu almazlar. Çünkü kutu, hacmi artırıp sevkiyat masraflarını yükseltir ve sistem entegratörleri için bu kutular manasızdır. Dolayısı ile kutusuz halde alırlar. Genelde yanında ufak bir kitapçık ile verilir ürün. Bu ürünün kutulu versiyonunda hiçbir farkı yoktur. İşte bu kutusuz ürünlere OEM ürün adı verilir.

Gelgelelim ekranlara yani panellere. Vestel panellerini SAM ve LG’den alıyor. Kısaca evde kullandığınız veya satın alacağınız bir Vestel televizyon LG’den farkı yok. Aklınıza o halde neden LG almıyoruzda Vestel alıyoruz diye bir soru gelebilir. Bunun temel nedeni elbette ucuzluk. Birebir aynı özelliğe sahip iki televizyon arasında kararsız kalındığında insanların çoğu ucuz olanı tercih eder. Tabi burada Vestel’ide küçümsememek gerek. Vestel dünyada farklı isimler altında bir çok ürün satan kaliteli bir marka.

Vestelin bir diğer bilinmeyen özelliği ise TV anakartı üretmesidir. (Bilgisayara anakartı değil!) Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir parça üretiminden çok montaj sektörü şeklinde algılanması gerektiğidir. Aslında dünya üzerinde bir çok şirket bu şekilde üretim yapıyor. Mesela İphone gibi. Yüzlerce parçasının herbiri ayrı ayrı firmalar tarafından üretiliyor. Ve bir noktada montajı sağlanarak piyasaya sürülüyor.

Türkiye’de ne yazık ki ileri teknoloji ihracatı konusunda istenilen düzeye erişilebilmiş değil. Bu nedenle iç piyasada bulunan bir çok yerli marka çip/panel gibi önemli birimleri yurtdışından tedarik etmek zorunda. Tabi buda kazandığınız her kuruşa ortak olan yabancı bir firmanın olduğunu akla getiriyor.

Vesteli kısaca tanıtırsak 1984 yılında Türkiye’de kurulmuş ve fabrikası Manisa’da bulunan beyaz eşya ve elektronik şirketidir. 1994 yılında Vestel Elektronik A.Ş’nin Zorlu Holding bünyesine katılmasının ardından kurulan Vestel Şirketler Grubu; beyaz eşya, bilgi teknolojileri ve elektronik sektörlerinde faaliyette bulunan üretim ve pazarlama şirketlerine sahiptir.

Ar-Ge yatırımı yaparak kendi teknolojisini kendi üreten Vestel, internet TV, internet terminal, Plazma TV, Replay TV, ip telefon gibi teknolojik ürünler de geliştirmektedir. Dünyada ilk defa Replay TV adlı kayıt yapabilen televizyon ünitesini üreterek Türkiye’de 2001 yılının Haziran ayında tanıtan, Amerika’da ise CES fuarında sergileyen Vestel yüksek teknolojiye verdiği önemi ve yenilikçiliğini bir kez daha kanıtlamıştır. Türkiye’nin ilk sayısal ürün Ar-Ge birimine sahip Vestel Komünikasyon, son 3 yılda kişisel bilgisayar montajında da Türkiye lideridir.

2003 yılı sonuçlarına göre Vestel Elektronik, TV’de Türkiye iç pazarının % 31, Türkiye’nin TV ihracatında ise % 53 pazar payına sahiptir. Avrupa’daki TV pazar payı ise % 23’tür. 2003 yılını takiben 1,5 yıldır JVC, Hitachi,Sanyo ve Toshiba gibi dünya elektronik devlerinin ürünlerini tesislerinde birleştirmeye başlamıştır.

4 Yorum

4 Yorum

 1. Şevket

  13 Mayıs 2017 at 01:27

  Benim tercihim vestel olacak.Yerliye yatırım bana yatırımdır.

 2. Yusuf

  8 Mart 2018 at 15:41

  Aman aklınız varsa hiç bulaşmayın sadece ürün satış odaklılar ben Bi TV aldım müşteri hizmetleri yanlış bilgi verdi 4 gün oldu hala dönüş yapmıyorlar yazıklar olsun neymiş yerli üretim gururuymuş bir daha evime asla sokmam bu markayı bu kadar dandik bir marka olamaz

 3. Sıttık

  12 Mayıs 2018 at 11:05

  Bende vestel televizyon aldım almaz oluyum iki ay oldu televizyonun birayı serviste geçdi şimdi yine serviste yazıklar olsun bende yerli diye düşünmüştüm sakın aldanmayın bence vestel almayın

 4. ipek bilişim

  26 Kasım 2018 at 08:26

  Ben televizyon tamiri ile uğraştığımdan dolayı ister istemez az çok bir çok şeyi bilebiliyorum. Ülkemiz de Samsung, Lg’den sonra kullanış ve cazip fiyatlar açısından baktığımız zaman vestel 3. sırada yer almaktadır. aslıdna 3. olabilecek diğer marka philips olması gerekir. yalnız philips menüsünden insanların nefret etmesi sonucu şu an için vestel markası philips televizyonların önünde seyir ediyor.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı