Bilgi

VW B8 Passat mı? Yeni Honda Civic mi?


Honda ile Passat kıyaslaması uzun zamandan beri tartışılan konular arasında yer alıyor. Her ne kadar iki otomobil farklı segment ve farklı özelliklere sahip olsa da bu kıyaslama “halk arasında” konuşulmaya devam edecek. Tabi aslında buradaki püf nokta bütçe! Cebinizdeki paraya göre kıyaslama yapmanız daha doğru olacaktır. Bütçeniz varsayalım ki 125.000 TL ve Honda ile Passat arasında kaldınız. Hangi aracı alırdınız? Bu yazıyı yazdığımız tarihte bu fiyata alabileceğiniz en son Honda aracı 2019 Civic 1.6 Elegance (tüpsüz) modeli iken bu fiyata Passat için -düşük kilometreli, temiz- ikinci el 2017 Model Passat 1.6 TDi BlueMotion Trendline alabiliyorsunuz. Bu iki model arasında kaldığınızda elbette sıfır bir araç almakla, ikinci el bir araç almak arasında biraz bocalayabilirsiniz. Gerçekten de bu şekilde bir kıyaslama yaptığınızda bu kez karşımızda donanım mı, konfor mu, yakıt mı? soru işaretleri ortaya çıkıyor. 2019 Civic 1.6 Elegance bildiğiniz üzere benzinli bir araç ve bu aracı tasarruflu kullanmak için tüp taktırmanız biraz şart! Aksi halde cebinizi fazlasıyla yakacaktır. Tabi aramızda benzin fiyatını dert etmeyecek insanlarda olacaktır. Ancak şu anda benzin fiyatlarının 7 TL olduğunu düşündüğümüzde ve bir benzinle erişebileceğimiz mesafeyi düşündüğünde bir kez daha düşünmemize neden oluyor. Honda Civic için VW Passat’a göre ikinci negatif özellik yol tutuşu ve konfor. Gerçekten de bahsettiğimiz VW Passat modeli her ne kadar boş bir donanıma sahip olsa da yol tutuş ve konfor açısından Honda’nın bir tık üzerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak bu kez karşımıza Honda’nın sahip olduğu ve belirtiğimiz VW Passatın sahip olmadığı donanım özellikleri karşımıza çıkıyor. Öncelikle bu Civic modelinde olup Passat’ta olmayan bazı özellikler mevcut. Örneğin, Civic’in otomatik olması, sanroof bulunması, hız sabitleyici, yağmur sensörü, far sensörü, dijital klima, sis farı, gibi ihtiyacımız olan donanımlara sahip olması kararsızlığı arttırıyor. Burada Civic donanım kapasitesi olarak Passat modelinin çok üstünde yer alıyor. Belki Passat modelini 2015 yılına çekerek 125 TL’ye bir araba araç alabilirsiniz. Bu kez belki bir iki özellik ile aracın otomatik olmasını sağlayabiliyorsunuz. Ancak bu kez Honda için ikinci el, hasarsız, düşük kilometreli 2018 model Civic 1.6i DTEC (Manuel/Dizel) Elegance veya 2018 Model 1.6i VTEC Eco Executive (Otomatik, LPG/Benzin) seçeneği ortaya çıkıyor.

Gerçekten de kafa karıştırıcı bir durum. Bildiğiniz üzere VW Passat yeni kasası olan B8 kasa 2014’ün ikinci yarısından itibaren ülkemizde piyasaya sürüldü, Honda Civic’in yeni kasası ise 2016 yılında piyasada yerini aldı. Honda’nın en büyük cazibesi Japon kalitesiyle birlikte otomatik, LPG entegrasyonunun fabrikasyon olarak gelmesi (garanti sorunu bulunmuyor) ile dolu bir donanıma sahip olması olarak sayabiliriz. Hem (LPG ile) daha düşük yakıt, hem de kaliteli bir araç olmasının ötesinde kullanıcıya konforu da beraberinde getiriyor. Ancak fiyat ilişkisi ile incelediğimizde Passat daha düşük bir donanım paketi ile karşımıza çıkıyor. Trendline bildiğiniz üzere boş bir araç ancak bazı araçlar fabrikasyon olarak hız sabitleyici, yağmur sensörü, far sensörü, dijital klima olarak gelebiliyor. Bu durumda araç Comfortline pakete yükseliyor ve haliyle fiyatı her özellikte neredeyse 2-5 bin TL artıyor.

Söz konusu kıyaslama yakıt için yapılacaksa Passat tabiri caizse Honda Civic’e tokat atacaktır. Sahip olduğu dizel 1.6 TDi BlueMotion 1500 km mesafeye kadar erişim sağlayacaktır. Ülkenin bir ucundan diğerine gitmek için gerçekten de inanılmaz bir yakıt tasarrufu sağlıyor. Sahip olduğu 66 litrelik yakıt kapasitesi ile ülkenin bir ucundan diğerine nereyse hiç yakmayacaktır. Aslında bu durum Passatın yeni nesil B8 kasada bulunan benzinli motoru olan 1.4 TSİ BlueMotion içinde geçerli. Doğru bir kullanımda şehir içi 8 litre şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketimi mevcut. Hatta hızınızı 105-110 km’ye sabitlerseniz size otobanda 1200 km erişim mesafesi verecektir ki bu inanılmaz bir rakam. Zaten arama sonuçlarına bakarsanız 1.4 TSi BlueMotion motorun çok tutulduğunu göreceksiniz. Bu durumda daha dolu özelliğe sahip benzinli manuel veya otomatik modellere geçiş yapmanız mümkün. Ancak Civic’in sadece benzinli modeli bize bu yakıt tasarrufunu sağlamıyor ve mecburen LPG olan modelinden almak durumunda kalıyorsunuz.

Konfor konusunda Passat, D sınıfı bir segment olmanın verdiği avantajla birlikte inanılmaz bir konfor sağlıyor. İç hacmindeki genişlik, ferahlık ve yol tutuşunun neredeyse üst segment araçlarla yarışıyor olması, güvenliğinin daha yüksek olması avantajları arasında gösterebiliriz.

Fiyat endeksli olarak Hondan’nın avantajlı olduğu aslında tek konu donanım özellikleri. Honda Civic, C sınıfında olmasına rağmen Passat kadar dev bir cüsseye sahip ve bu model tamamen dolu bir araç olarak geliyor. Yukarıda bahsettiğimiz üzere yakıt, konfor ve güvenlik konusunda ise Passat’ın gerisinde! Karar sizin tabi 😊

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı