Bilgi

WhatsApp Hesap Bilgilerini Talep Etme Nedir? Nasıl Kullanılır?


Tüm taşınabilir cihazlar tarafından kullanılan mobil uygulamalar WhatsApp’ta olduğu gibi bizlere sunmuş oldukları ücretsiz hizmetler karşılığında bazı verilerimizi sistemlerine kaydetmektedirler. Bir çok mobil uygulama bize ait kaydettikleri verileri -her nedense- talep etsek dahi bizlerle paylaşmamaktadırlar. Ancak WhatsApp kullanıcıları, kullanmış oldukları “WhatsApp Uygulamasına” ait verileri talep etmeleri halinde detaylı bir rapor halinde görebilme olanağına sahipler.

Hepimizin bildiği üzere “WhatsApp Messenger” uygulaması, akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlararası çalışma özelliğine sahip bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Facebook tarafından 2014 yılında, 4 milyar USD nakit para, 12 milyar USD hisse senedi ve 3 milyar USD sınırlandırılmış hisse senedi olmak üzere toplamda 19 milyar USD karşılığında satın alınmıştır.

Geçtiğimiz günlerde, ABD Başkanı Donald Trump‘la iş birliği yapan İngiliz şirketi Cambridge Analytica‘nın kampanya sırasında, 50 milyon Facebook kullanıcısının verilerini yasa dışı yollardan aldığı ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine internet kullanıcıları, “Facebook’u sil” kampanyası başlatmıştı. Kampanyaya destek verenler arasında, Tesla ve Space X’in CEO’su Elon Musk da vardı. Veri skandalı sebebiyle yüz binlerce kişi Facebook hesaplarını silmiş, Facebook büyük zarara uğramıştı.

Facebook’un milyonlarca kullanıcısına ait verilerini sızdırdığının ortaya çıkması, kullanıcıların şirkete olan güveninde ciddi bir değişime neden olmuştu. Facebook, skandalın izlerini kapatmaya çalışadursun, kullanıcılara karşı onlardan elde ettiği veriler konusunda daha şeffaf olmaya gayret gösteriyor. Bu nedenle sahip olduğu WhatsApp Messenger uygulamasında kullanıcılara hangi bilgileri sakladığına dair rapor sunabiliyor.

WhatsApp’taki verilerinizi indirmek için aşağıda göstermiş olduğumuz adımları uygulayabilirsiniz.

Şu an için bu özelliğin sadece beta kullanıcılarına sunulmuş olduğunu söyleyelim. İlerdeki günlerde tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecek. Bu nedenle verilerinizi indirmek için öncelikle buraya klikleyerek “Test Kullanıcısı Ol” seçeneğini seçmelisiniz. Devamında Play Store’u açın ve WhatsApp’ınızı güncelleyin. Bu işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız buraya tıklayarak son WhatsApp Beta APK’sını da mobil cihazınıza yükleyebilirsiniz.

WhatsApp Hesap Bilgilerini Talep Etme

WhatsApp uygulamanızdan sağ üstteki üst üste olan üç nokta logosunu klikleyin. Açılan pencerelerden sırasıyla Ayarlar >>> Hesap >>> Hesap Bilgilerini Talep Et >>> Raporu Talep Et diyoruz. Bize verilen sürede tekrar kontrol edip verilerimize ulaşıyor.

WhatsApp’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu “hesap bilgilerini talep et” özelliği şimdilik yalnızca beta kullanıcılarına sunulmuş olsa da kısa süre içerisinde tüm WhatsApp kullanıcıların hizmetine sunulması bekleniyor. iOS (Apple) kullanıcılarının özelliğe ne zaman kullanacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

WhatsApp Hesap Bilgilerini Talep Et ile Gelen Raporda Neler Bulunuyor?

Öncelikle zamanı geldiğinde raporun hazır olduğuna dair bir bilgi iletilecek telefonunuza. Hemen Ayarlar >>> Hesap >>> Hesap Bilgilerini Talep Et >>> Raporu Aktar seçeneğinden kullandığımız herhangi bir mail platformu ile kendimize mail olarak yolluyoruz. Dilerseniz farklı seçenekleri kullanabilirsiniz.

Gelen raporda aşağıdaki bilgiler yer alıyor. Çok yer kapladığından telefon numaralarını ve profil fotoğrafımı sildim.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı