Bilgi

Whatsapp Mesajları Paylaşıyor Mu?


Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’a beklenmeyen bir dava açıldı. WhatsApp’ın, kullanıcılara ait kişisel verileri usulsüz bir şekilde paylaştığı düşünülüyor. Günümüzün en popüler mesajlaşma uygulaması  olan WhatsApp, gelen bilgilere göre kullanıcılara ait telefon numaralarını usule uygun olmayan yöntemlerle Facebook ile paylaştığından dolayı, Almanya’da ki Tüketici Koruma Birliği tarafından dava açıldı.

Tüketici Koruma Birliği‘ne göre WhatsApp 2016 yılında yeniden düzenlediği “kullanıcı ve veri koruma maddeleri” ile yasadışı bir biçimde  değişikliğe gidildiği iddia edildi. Yapılan bu düzenleme WhatsApp’ın, yasalara uygun olmayan yöntemlerle, kullanıcıların kişisel bilgilerini  Facebook ile paylaştığı ortaya çıktı. Hepinizin hatırlayacağı üzere WhatsApp, geçtiğimiz 2016 yılında kullanıcıların telefon numaralarının Facebook ile birleştireceğini kamuoyuna duyurmuştu.

Ancak Tüketici Koruma Birliği WhatsApp’ın, bu bilgilerin kullanıcıların Facebook hesabına sahip olup olmadığına bakmaksızın paylaştığı gerekçe göstererek, tüketicilerin haklarını savunmak için şirketi mahkemeye verdiklerini duyurdu. Shiftdelete.net’in verdiği bir habere göre Koruma Birliği yaptığı açıklamada ”Her tüketicinin kendi kişisel verilerinin nasıl kullanılacağına kendisi karar verebilmelidir”  ifadelerine yer verdi.

Ancak WhatsApp’tan henüz bu konu ile ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Fakat yetkililer kısa zamanda bu dava hakkında bir resmi açıklama yapacakları düşünülüyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı