Bilgi

Windows 10 MAC Adresi Değiştirme Nasıl Yapılır?


Windows 10 yüklü bilgisayarınızda MAC adresinizi değiştirmek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız Windows 10 MAC Adresi Değiştirme rehberimize göz atmanızı öneriyoruz.

Windows 10 MAC Adresi Değiştirme

MAC Adresi Nedir?

MAC adresi, ağa bağlanabilen bir cihazın ağ arayüzüne üretici tarafından atanmış bir adres olarak tanımlayabiliriz. Eşsiz bir adres olan yani sadece cihazınıza özel olan bu adresi, telefonlardaki IMEI numarası gibi düşünebilirsiniz.

MAC Adresinizi Neden Değiştirmelisiniz?

MAC adresi değiştirmek istemenizin birçok nedeni olabilir. Örneğin, bir sistem yöneticisinin belirli MAC adreslerinin internet erişimini sınırlaması, MAC adresi değiştirmek istemenizin haklı nedenlerinden biri olacaktır.

Windows 10’da MAC Adresi Nasıl Değiştirilir?

aygit-yoneticisi

Windows 10’da MAC adresinizi değiştirmek istiyorsanız öncelikle, Başlat menüsüne “Aygıt Yöneticisi” yazıyoruz. Açılan pencerede Ağ Bağdaştırıcıları bölümünü göreceksiniz. Menüyü genişletiyoruz ve değiştirmek istediğimiz ağ adaptörüne sağ tıklayarak Özellikler diyoruz.

ag-adresi

Özellikler penceresinin üst menüsünde bulunan Gelişmiş’e tıklıyoruz ve aşağıdaki listeden Ağ Adresi seçeneğine tıklıyoruz. Ağ Adresi seçeneğine tıkladığınızda hemen sağ tarafta belirenDeğer bölümüne yeni MAC adresini yazıyoruz ve ardından Tamam butonuna basarak değişiklikleri uyguluyoruz.

komut-istemi-mac-adresi-sorgulama

Yukarıda yaptığımız değişiklikleri kontrol etmek için Komut İstemi’ni açıyoruz ve komut satırınaGetmac yazıp enter tuşuna basıyoruz. Burada sisteminize bağlı tüm adresleri görebilirsiniz.

technitium-mac-address-changer

Elle yapılan MAC adresi değiştirme işlemine alternatif olarak, Technitium MAC Address Changer uygulamasını da kullanabilirsiniz. Uygulama kullanım kolaylığı ile ön plana çıkarken, yanlış bir şey yaparım diye çekinen kullanıcıların da imdadına koşuyor diyebilirim.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı