Windows 10

Windows 10 Nedir?


Windows 10 microsoft şirketinin çıkarmış olduğu en güncel işletim sistemi sürümüdür. Microsoft bu sürümden sonra başka bir sürüm çıkarmayacağını bildirerek bu sürümü zaman içerisinde geliştirerek güncelleştirme sunacağını ve bu şekilde teknolojinin gelişimine ayak uyduracaklarını bildirdi.

Windows 10 da diğer Windows sürümlerinde bulunan internet explorer yerini Windows Edge bıraktı. Windows 10’da windows 8’den önceki sürümlerde bulunan başlat menüsü ve windows 8 ve windows 8.1’de bulunan metro ara yüzünü birleştirerek yeni ve daha kullanışlı bir başlat menüsü oluşturuldu. Windows 10 yapılırken, Microsoft windows  kullanıcılarından bilgi edinerek windows 10’u windows kullanıcıları için daha kolay, anlaşılır, eğlenceli, kullanışlı bir hale getirerek şu ana kadar ki en iyi windows sürümünü piyasaya sürmüştür. Windows 10 iş hayatıyla bütünleşmiş programlar içerdiği için şirketlerin çalışanlarına sunabileceği bir işletim sistemi olduğunu kanıtlamıştır. Cortana, windows 10’a eklenerek sesli komut alma özelliğine sahip olmuştur ve kullanıcılarında dikkatini çekerek windows 10’a talep artmıştır. Project Spartan sahip olduğu yeni render motoru sayesinde daha önce hiçbir tarayıcının yapamadığı bir çok özelliği yerine getirmeyi başarıyor. Ama odaklandıkları iki tane konu var:  Birincisi, tarayıcıdan ekran görüntüsü alarak üstünde çizim yapabilmek ve notlar  ekleyerek başkalarına gönderebiliriz. İkincisi, cortana masa üstüne geliyor ama Project spartan ile cortana yeni bir alana uzanıyor  web3.0’ın ilk büyük adımı sayılabilecek olan cortana tarayıcı üzerinden alışveriş ve yol tarifi nagivasyon yapabiliyor. Windows 10 la beraber 3B  harita gelmiştir.

Windows 10’un mobil cihazlar için piyasaya sunduğu windows 10 mobile önizleme sürümü sayesinde bilgisayar üzerinden cortana arayıcılığıyla mesaj yollayabilme imkanı sağlıyor kullanıcılarına. Windows 10 mobile sürümü yüklediğiniz bir cihazınız varsa cortana gelen aramaları, cevapsız çağrıları bilgisayara yüklediğimiz windows 10 sayesinde mobil cihazımıza dokunmadan bilgisayar üzerinden görebilmemizi sağlayabilir ve gelen mesajlara cevap verebiliriz.

windows 10

Gönderdiğimiz mesajlar aynı telefondan atılmış gibi gözükecektir ve bu işlemlerin hepsini keyfimize göre cortana sayesinde sesli ve yazılı olarak komut verebilmekteyiz. Aslında windows 10  bütün bu çoklu işlevli sistemleri tek bir yerde toplayan bir işletim sistemi oyunlar,mağazalar,tablet akıllı telefonlar vs. bu yüzden windows 10 bir devrim niteliğindedir. Bir diğer öenmli husus ise windows 10’u çeşitlerinden ayıran en güzel özelliklerinden olan Task Wiew aynı andan açılmış pencereler arası geçiş imkanı sağlamaktadır. Task Wiew de snap sistemide önemlidir. Windows 10 her yönüyle vazgeçilmez bir işletim sistemi olduğunu artık ispatlamış tüm zamanların en çok kullanılan işletim sistemi olma yolundadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı