Windows 10

Windows 10 Sürümleri Nelerdir?


Windows 10 diğer adı ile Threshold Microsoft tarafından 1 Ekim 2014 Yılında yayınlanan ve Windows NT ailesinden bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemine ait 5 adet sürüm bulunmaktadır. Bu sürümler sırasıyla Windows 10 Home, Windows 10 Home Single Language,  Windows 10 Pro ve Windows 10 Enterprise‘dir.

1- Windows 10 Home: PC, tablet veya ikisini bir arada sunan cihazlarda çalışmak üzere tasarlanmış bir Windows 10 sürümüdür.Genellikle çok bireysel kullanıcıları hedef alır. Kurumsal yapılarda tercih edilmez.

2- Windows 10 Home Single Language: Home sürümü ile aynı özelliktedir. Ancak dil değiştirme seçeneği yoktur. Bu nedenle bu kullanıcılar Windows 10 Home Single Language dilini değiştiremezler.

3- Windows 10 Pro: Orta yapıdaki kurumsal yapılarda kullanılır ayrıca kullanıcıların en çok tercih ettiği özellikteki işletim sistemidir. Home’nin üst versiyonudur diyebiliriz.

4- Windows 10 Enterprise: Büyük kurumsal yapılar için tasarlanmış olan işletim sistemidir. Windows 10 Pro özelliklerinin tamamına sahiptir. Genellikle ticari veya kurumsal yapılarda AD yapısına bağlı çalışırlar. Oldukça üst düzey ve kullanışlı bir işletim sistemidir.

5- Windows 10 Education: Genellikle okullar, kolejler ve üniversiteleri gibi yapıları hedef alan bir sürümdür. Windows 10 Enterprise’ın özelliklerini kapsar.

Windows 10 Asgari Sistem Gereksinimleri

İşlemci (CPU): 1 GHz ve üzeri hızda çalışan PAE,NX ya da SSE2 destekli işlemci
Bellek (RAM): 1GB (32-bit için) ya da 2GB (64-bit için)
Ekran Kartları: DirectX 9 destekleyen ve WDDM sürücülerine sahip olan tüm ekran kartları
Sabit Disk (HDD) Boş Alan: 16GB (32-bit için) ya da 20GB (64-bit için)

Windows 10 Sürüm Farkları

windows 10 sürüm fark

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı