Bilgi

Windows 10’da Active Directory Etkinleştirme


Merhaba Arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere “Windows 10’da Active Directory Etkinleştirme” konusu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle anlatacağım konu Windows 7, Windows 8, Windows 10 ve Windows 11’de aynı yöntemle yapılıyor.

Kullanıcı bilgisayarının üzerine sunucu yönetim araçlarını yüklemek için öncelikle ilgili işletim sistemi için (Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 vs.) ilgili bağlantının üzerine tıklanarak uzak yönetim araçlarının o bilgisayara indirilmesi gerekir. Aşağıda Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 için Active Directory uygulamları (Uzak Yönetim Sunucu Araçları) bulunmaktadır.

1- Hemen alttaki Microsoft’un resmî web sitesine gidelim ve buradan seçmek istediğiniz dili seçelim…

https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=45520

2- Ardından 64 bitlik sistemler için WindowsTH-RSAT_WS2016-x64.msu, 32 bitlik sistemler için WindowsTH-RSAT_WS2016-x86.msu uygulamasını seçip Next diyelim. Böylece uygulama bilgisayarımıza inecektir.

3- İndirdiğimiz uygulamayı bilgisayarımızda çalıştıralım. Uygulamayı çalıştırmak için domain ortamında yetkilendirilmiş bir kullanıcı olması gerektiğini unutmayın.

4- Uygulama bir dizi özelliği bilgisayarımıza yüklemeye başlayacaktır.

5- Uygulama yüklendikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatalım.

6- Bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra “Başlat” tıklayalım ve “Windows Yönetimsel Araçları” sekmesine gidelim. Burada “Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları” sekmesini seçtiğimizde “Active Directory” açılacaktır.

7- Ayrıca “Windows Yönetimsel Araçları” sekmesinde “Active Directory Yönetim Merkezi” sekmesini seçtiğimizde aşağıdaki gibi detaylı bir ekran gelecektir. İşlemlerinizi buradan da yapabilirsiniz. (Kullanıcı hesabı oluşturma, şifre sıfırlama, bilgisayar oluşturma vs.)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı