Windows 10

Windows 10X Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Uzun yıllardır Windows’un en fazla kullanılan işletim sistemi Windows 10’a yeni ve çok daha etkili bir alternatif geldi. Windows 10X bu yeni ve etkileyici alternatifin ta kendisidir. Piyasaya henüz sürülmemiş olsa da şimdiden sisteme ilişkin detaylar gelmeye başladı. Windows 10X hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazımızda yer alacak. Sizlerde işletim sistemini merak ediyor ve bu sistemin hangi cihazlarda kullanılabileceğini öğrenmek istiyorsanız yazımızdan merak ettiğiniz tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Windows 10X Hakkında Çıkan Haberler

Microsoft’un son bebeği olarak ifade edebileceğimiz Windows 10X ile ilgili öncelikle sadece çift ekranlarda kullanılabileceğine dair söylentiler çıksa da bu durum değişmiştir. Yapılan son açıklamalarda çıkacak olan bu yeni versiyonun aynı zamanda dizüstü bilgisayar gibi tek ekrana sahip cihazlarda da kullanılabileceği söylendi. Tabi bu durum dizüstü bilgisayar kullanan kişiler için önemli bir gelişme oldu. 2019 yılında yapılan sadece çift ekranlı cihazlarda kullanılma durumu birçok kullanıcı üzen bir gelişme olmuştu.

Sistem ile ilgili bir diğer sansasyonel durum ise 2021 yılının bahar ayların piyasaya sürülmesi beklenen sistemin daha önceden sızdırılması sonucunda bazı kullanıcıların kullanmaya başlamasıdır. Tabi bu kullanıcılar oldukça küçük bir azınlığı oluşturmaktadır. Halen dünyada milyonlarca insan yeni işletim sistemini kullanacağı günü beklemektedir. Bununla birlikte sistemin getireceği yenilikler ve Microsoft cihazlarda sorunsuz bir biçimde çalışıp çalışmayacağı gibi konular merak edilmektedir.

Windows 10X ile Hayatımızdan Çıkan Menüler

Windows 10X öncelikle mevcut işletim sistemlerinden farklı olarak bazı menüleri hayatımızdan çıkaracaktır. Sistemin yeni ara yüzünde bazı menüler yer almayacaktır. Bu menülerin neler olduğundan bahsetmeden önce şunu vurgulamak istiyoruz ki; işletim sistemi dizüstü bilgisayarlarda, katlanabilir cihazlarda ve tabletlerde kullanılabilme özelliğine sahiptir. Yeni çıkan cihazlarda bu işletim sistemi optimize olarak çıkacaktır. Bu optimizasyon sürecinde geleneksel öğeler giderken yerine çok daha modern menüler gelmiştir. Windows 10X ile çıkan menüler neler merak ediyorsanız sizlere bilgi vermek istiyoruz.

  • Deneyim masası yeni Windows 10X’de bulunmayacak menülerden biridir.
  • Bir diğer bulunmayacak önemli menü dosya gezgini olmaktadır.
  • Yeni ara yüzünde ayrıca bazı iletişim kutuları da yer almayacaktır.

Windows 10X işletim sisteminde göze çarpan en önemli değişiklerden biri güncellenen görev çubuğudur. Özellikle ilk açılışta yer alan başlat menüsünde ciddi değişimler vardır. Hatta bu bölümün neredeyse yeniden tasarlandığını ve yeni kısa yollara sahip olduğunu ifade edebiliriz. Aslında en basit tabi ile Windows 10X için Windows 10’un daha sade versiyonu ifadesini kullanabiliriz. Eksilenlerle birlikte yeni işletim sistemi ile hayatımıza girecek birçok ayrıcalıkta vardır. Sizlere bunlar hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

Windows 10X ile Hayatımıza Girecekler

Microsoft bu yeni sürümü ile aslında daha fazla üretkenliğe odaklanmış ve gereksiz ayrıntılardan kurtulmuştur. Bu amaçla ayrıca işinizi kolaylaştıracak bazı yenilikler eklenmiştir. Windows 10X yenilikleri arasında özellikle başlat menüsünde yer alan arama bölümü öne çıkmaktadır. Bu bölümde sizlere hem internette hem de sistemin kendi içinde kolay arama yapabiliyorsunuz. Arama çubuğunun hemen altına gelindiğinde ise sisteme yüklü uygulamaların simgeleri yer almaktadır. Bu bölüm kısacası bilgisayarınızda istediğiniz yere kolay ulaşımınızı sağlayan önemli bir tasarıma sahiptir. Bunun yanında Windows 10X ile gelen yenilikler neler merak ediyorsanız bizleri takip edebilirsiniz.

Başlat Menüsünün Yeri Değişti

Başlat menüsü artık ekranın ortasında yer aldığı için başlat menüsüne girmek için ekstra bir şey yapmanıza da hiç gerek yoktur. Menüye girmek için üzerine gelmeniz yeterli olacaktır. Görev çubuğu bölümünü küçük, orta veya büyük olarak ayarlayabiliyorsunuz. Bu şekilde tercihinize göre görünümü tamamen kendi zevkinize uygun tasarlayabilirsiniz.

Eylem Merkezi

Gelen en önemli özelliklerden ve menülerden biri de eylem merkezidir. Bu bölüm sistemdeki tüm alanları kontrol edebilmeniz için kullanılır. Ses düzeyi, parlaklık, pil yüzdesi ve güç seçenekleri gibi konuların denetimi ve kontrolü için kullanılır. Bu bölümde ayrıca müzik kontrol bölümünden müzik çalarken kontrolü sağlayabilirsiniz. Kısacası eylem merkezi sayesinde sistemdeki birçok bölümü kontrol edebilirsiniz.

Dinamik Duvar Kağıtları

Windows 10X sizlere ayrıca duvar kağıtları konusunda da etkileyici yenilikler sunuyor. Dinamik duvar kağıtları sayesinde ekran görüntünüz sabah, öğlen veya akşam olduğunda buna göre renk değiştirmektedir. Ayrıca dinamik duvar kağıtlarında hareketli kuşlar ve bulutlarda sizleri bekliyor. Henüz kaç adet böyle dinamik duvar kâğıdı olacağı bilinmese de kişiler için özelleştirilen etkili seçeneklerin olacağı kesindir.

Yenilenen Dosya Gezgini

Tamamen yenilenen ve daha modern hale getirilen sistem bölümleri arasında dosya gezgini de vardır. Dosya gezgini aslında kısmen kaldırılmıştır ancak yerine yeni bir menü ve sistem geldiği bilinmektedir. Sadece yenilenen menülerde ne gibi değişiklikler ve farklılıklar vardır bilinmemektedir. Artık bu yenilikleri piyasaya sürülüp, kullanılmaya başlandığında daha detaylı görülecektir.

Windows 10X Ne Zaman Çıkıyor?

Hayatımıza birçok önemli yenilik getirecek ve çok daha üretken olmamızı sağlayacak Windows 10X ile ilgili merak edilen önemli detaylardan biri de ne zaman çıkacağıdır. Bireysel kullanıcılar için Windows 10X, 2021 bahar aylarında piyasaya sürülecektir. Windows 10X hakkında bilmeniz gereken her şey yazımızda sizlere sunulmuştur. Sizlerde bu yeni işletim sistemini merak ediyor ve konu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız yazımızı inceleyebilir ve ayrıca merak ettiğiniz güncel haberler için bizleri takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı