Bilgi

Windows 1803 Güncellemesi Sorunu


Windows 1803 güncellemesi aslında başlı başına bir sorun. Bir sorun diyorum çünkü güncelleme esnasında en ufak bir olumsuzluk hataya neden oluyor. Orjinal Windows 10 Pro 64 BIT’lik sürümü Windows Media Creation Tool ile bilgisayarıma indirdikten sonra bir DVD’ye yazdırıp bilgisayarıma sorunsuz bir format atıyordum. Ancak olay ne zaman Windows 1803 güncellemesi safhasına geçse hatayla sonuçlandığını fark ettim. Sırf bu yüzden 2-3 kez tekrar format atmak durumunda kaldım. En sonunda format sonrasında hiçbir şey yapmadan ve hiçbir şey yüklemeden doğrudan güncelleme kısmına geçtim. Yaklaşık 3-4 saat sonra tüm güncellemelerin yüklendiğini gördüm.

Tabi bu durum internet bağlantı hızınıza göre değişiyor. Windows 10 güncellemesini yaptıktan sonra bilgisayarımın C: Sürücüsünde Windows.old diye bir klasör oluştuğunu fark ettim. Bu klasör birçoğumuzun bildiği üzere ilk yüklemedeki -bir nevi yedek- Windows sürümü oluyor.  Çöp durumdaki bu Windows.old klasörü 18GB bir alan kapladığını söyleyelim.

Windows.old klasörü, geçici dosyalar ile birlikte söz konusu olduğunda totalde 20 GB gibi bir alanın tamamen boş yere kullanılması anlamına geliyor. Özellikle benim gibi SSD kullananlar için oldukça can sıkıcı bir durum. Ama neyse ki bunları tamamen silmek oldukça kolay. Ayarlar > Sistem > Depolama > C: Sürücüsü > Geçici Dosyalar  kısmına gelip “Geçici Dosyaların Kaldırın” diyoruz. Böylece yaklaşık 20 GB’lik bir alan açılıyor.

Geçici dosyalar içerisinde aşağıda görüldüğü üzere önceki windows yüklemesi bulunuyor. Tabi önceki windows yüklemesi dediği bir kaç ay önce Microsoft sitesinden indirdiğim orjinal sürüm. Tabi Microsoft’un neden böyle bir şey yaptığını anlamak pek mümkün değil. Madem böyle bir şey yapacaksın 1803 sürümün eklenmiş halinin entegre olduğu sürümü koy. Farklı bi platformda Windows Media Creation Tool ile indirilen Windows 10 sürümlerinin değişkenlik gösterdiğine dair bir bilgi bulunuyordu. Bunun ne kadar gerçek olduğunu bilmiyorum açıkçası. Teorikte böyle bir şey pek mümkün değil. Ancak pratikte “yaparla mı?” sorusuna, “yapabilirler” cevabını verebilirim.

Benim indirdiğim daha doğrusu Microsft’tan Windows Media Creation Tool ile (buradan) indirdiğim Windows 10 Pro 64BIT sürümü 10240 yapım numarası ile 10.09.2015 tarihinde yayınlanmış olan sürümünü içeriyor.

Güncelleme sonrasında aşağıdaki gibi olacak. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir. Neden “korsan” kullanmıyorsun! Korsan işletim sistemlerinde tam olarak ne olduğunu bilmeniz mümkün değil. İçinden herşey çıkabilir. Bilgisayarınız çökebilir, özel bilgileriniz veya şifreleriniz çalınabilir, zombi bilgisayar olarak kullanılabilir. Bu nedenle mümkün olduğunda Microsotftan indirdiğiniz sürümleri kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Windows 1803 Güncellemesi Sorunu Çözümü

Şimdi “o kadar şey anlattın ama çözüm nedir?” sorusunun cevabını vermeye geldi.  Eğer hali-hazırda kullandığınız Windows 10 sürümü her ne ise 1803 güncellemesinde hata alıyorsanız ve format atma seçeneğiniz bulunmuyorsa o zaman bulunduğunuz sürümde biraz bekleyip tekrar denemekte fayda var. Yok ben format atacağım ve sıfırdan kuracağım diyorsanız o zaman burada ki (tıkla) içeriği okumanızda fayda var. Burada  Windows 10’nun 1803 güncellenmesine sahip sürümleri bulunuyor. Yani işletim sistemi yükledikten sonra tekrardan 1803 güncellemesine gerek kalmayacak. En güncel sürümleri indirebileceğiniz bu içeriğe bakmanızda fayda var.

2 Yorum

2 Yorum

  1. hüseyin ispir

    5 Aralık 2018 at 21:04

    ben 1803 sürümünü yükledim ama hiç böyle hatalarla karşılaşmadım.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı