Bilgi

Windows XP Masaüstü Fotoğrafının Bilinmeyen Hikayesi


Artık bir ikon haline gelen klasik Windows XP masaüstü fotoğrafının, gördüğümüzden çok farklı olduğunu biliyor muydunuz?

Yukarıdaki fotoğrafı bilmeyen yoktur. Windows XP‘nin varsayılan ekran görüntüsüydü. İsmi “bliss, Türkçe “mutluluk, neşe” demek. Nat Geo‘nun eski fotoğrafçısı Charles O’Rear, 1996 yılında kız arkadaşına giderken, Napa Vadisi‘nde, Mamiya RZ67 makineyle çekmiş bu fotoğrafı.

Charles O’Rear, fotoğrafı Corbis isimli bir stok fotoğrafı sitesine satar. Birkaç yıl sonra Windows XP ekibi, fotoğrafın bütün haklarını satın almak ister. Microsoft, O’Rear‘a, fotoğrafçılık tarihinde bir fotoğrafa yapılan ikinci en büyük ödemeyi yapar.

O Rear, filmi kargoyla yollamak ister ama firmalar, fotoğrafın değerini anladıklarında kargoyu kabul etmez. Microsoft, bu kare için, O’Rear‘ın gidiş dönüş uçak biletini dahi alır. O’Rear yıllar sonra “fotoğrafın tam olarak niçin kullanılacağı hakkında bir fikrim” yoktu der.

Fotoğrafın çekildiği yerin konumunu merak edenler için koordinatları da paylaşalım. (Tıkla)

Hollandalı Windows XP kullanıcılarında aynı fotoğraf “Ireland” yani İrlanda olarak kayıtlı. Çoğu kullanıcı bu yüzden ünlü resmin İrlanda’da çekildiğini düşünüyor. Fakat resim aslen Kaliforniya’nın Sonoma kasabasında çekilmiş. 1996 yılında fotoğrafı çeken Charles O’Rear, Windows XP’de kullanılan fotoğrafta renkler dışında hiç oynama olmadığını iddia etse de bugünkü haline bakınca inanmak zor tabii.

Bliss’in çekildiği yerin Temmuz 2017‘ye ait görüntüsü. Yıllar ikimizden de çok şeyler götürmüş Bliss.

Kaynak: Tıkla

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı