Bilgi

Windows’un Kısa Tarihçesi


Windows ilk kez 1983’te duyurulmuştur. Geliştirilmesi bayağı zaman almıştır. Bu çalışmayı izleyenler, boş çalışma diyorlardı. Projeyi açıkladıktan iki yıl sonra Windows ilk sürümü piyasaya sürmüştür. İlk olarak Windows 1.0 sürümü çıkmıştır. Bu sistemin çıkmasıyla, programların çalışması da kolaylaşmıştır. Bu işletim sisteminden 2 yıl son Windows 2.0 piyasaya sürülmüştür. İlk Windows tabanlı programlar da bu sürümle çıkmıştır. Bu sürüm sayesinde iki pencere üst üste açılabilme özelliği geldi. Bu sürüm sayesinde microsoft satışlara göre dünyanın en büyük kişisel bilgisayar yazılım firması haline geldi. Denetim masası bu sürümle kullanılmaya başlanmıştır.

windows history

1990 yılında Windows 3.0 yayınlanmıştır. İki yıl sonra ise 3.01 yayınlanmıştır. Program yöneticisi, Dosya yöneticisi ve Yazdırma yöneticisi ilk kez bu işetim sisteminde kullanılmıştır. Daha sonra Windows nt çıkmıştır. Bu şeklide Windows hızla gelişmeye devam etmiştir. Daha sonra Windows 95 gelmiştir, bu işletim sistemiyle başlat düğmesine posta ve yeni oyunlar eklenmiştir. Windows98 hemen sonra gelmiştir. Tüketiciler olarak çıkan il Windows işletim sistemidir. Usb lerinde okunması için destekliyordu. Hızlı başlat ilk bu sürümde kullanılmıştır. Daha sonra Windows xp2001 de kullanışlı ve hızlı başlığıyla gelmiştir. 25 dilde piyasaya sürülmüştür. Daha sonra Windows XP Professional çıkmıştır, Windows XP’nin kişisel bilgisayar masaüstünde kullanarak güvenilirliği, güvenliği ve performansı arttırdı.

Windows xp 64 bit Edition çıkmasıyla film özel efektleride gelmiştir. 2002 Windows XP Media Center Edition gelmesiyle internette gezinebiliyor, televizyonda canlı yayınları takip edebiliyor, dijital müziğin ve video koleksiyonlarının keyfini çıkarabiliyor, DVD izlenmeye başlanmıştır. windows Vista 2006 yılında, o güne kadarki en güçlü güvenlik sistemiyle piyasaya sürüldü. Windows Media Player için sunulan geliştirmelere de sahipti. Bu işletim sistemi 35 dilde sunulmuştur. 2009 Windows 7, Windows Dokunma özelliğinin sahneye çıktığı sürümdü.

2010 windows8 in çıkması, Başlangıç ekranında yerleşik olarak bulunan Windows Mağazası’na erişim imkanı sunuyor. Ayrıca dokunmatik ekranlar için en iyi hale getirilmiştir. 2013 windows8.1 çıkmıştır. Windows 8 işletim sisteminde sevilen her şeyin üzerine bazı geliştirmeler eklemiştir. 2014 windows10 çıkmıştır. Windows 8 işletim sisteminin eksiklikleri ve kaybedilen müşteriler Windows 10 ile yeniden kazanılmıştır

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı