Bilgi

Windows’un Kısa Tarihçesi


Windows, Microsoft tarafından bilgisayarlar için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Microsoft Windows’un ilk sürümü 1985’te yapılmıştır. Windows’un  MS-DOS tabanlı ürün serisi, OS/2 serisi, NT tabanlı ürün serisi olmak üzere üç serisi vardır.

İlk Windows sürümü 1.0 sürümüdür fakat kullanıcılar tarafından kullanışlı bulunmadığı için fazla satmamıştır. Grafiklerin ortaya çıktığı sürüm 3.0 sürümü olmuştur ve 16 bit grafiklere sahiptir. Daha sonra piyasaya sürülen ve önemli gelişmeler yapılan 32 bitlik seri Windows NT adındaydı.

Windows 95 sürümündeyse artık e-posta ve multimedya oyunları devriydi. 95 98 sürümlerinden sonra kullanışlılığı ve Media Player, Movie Maker gibi yenilikleri beraberinde getiren en önemli sürümlerden biri olan Windows XP devriydi. 2006 yılına kadar çıkarılan XP sürümünden sonra en güçlü güvenlik sistemiyle Windows Vista sürümüne geçildi.

Daha sonra dokunma teknolojisini de beraberin de getiren Windows 7 sürümünü uygulamalara, kişilere, web sitelerine bağlı olan kutucukları olduğu başlangıç ekranına sahip Windows 8 takip etti.

En son olarak Windows 7’ye benzerlik gösteren ve işletim sisteminin en gelişmiş hali olan Windows 10 piyasaya sürüldü.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı