Bilişim Teknolojileri

WPS Tuşu Nedir? Ne İşe Yarar?


Yeni aldığınız bir Access Point veya Kablosuz bağlantı olanağı veren Modeminizde bir WPS Tuşu ile WPS Desteği olan cep telefonu, laptop v.s ile herhangi bir şifre girmeden bağlanmanızı sağlar. Olay aslında şudur.

Siz WPS desteği olan telefonunuzdan veya diğer cihalardan kablosuz ağ kısmına gelerek WPS’i aktif hale getiriyorsunuz. Ardından Modem veya Access Pointten WPS Tuşuna basıyorsunuz. Otomatik olarak iki cihaz eşleşiyor ve telefon/laptop internete bağlanıyor.

Olayın temel mantığı budur. Yalnız bazı access poin ve modemlerde WPS tuşuna bastığınız anda cihazın ayarlarını değiştirebiliyorsunuz. Bu nedenle pek kullanışlı değil. Ayrıca büyük bir açık olduğu için dışardan hack v.s gibi bir sorun yaşayabilirsiniz. İnternet ortamında bununla ilgili bir çok paylaşım var. Bu nedenle WPS olayı pek tavsiye edilmiyor. Ancak yinede karar sizin.

Sonuç: WPS Açığından korunmak için mümkün olduğunca WPS tuşunu (varsa eğer) kapalı tutun. Başka bir makalede WPS Nasıl Kurulur? Ayarları Nelerdir? sorusuna cevap vereceğiz.

Bir Samsung Galaxy (Andriod) Cep Telefonunda WPS Bağlantı Ayarı.

Screenshot_2015-12-24-11-08-37

Bir ZTE ZXV10 W300 Serisi Modem WPS Bağlantı Simgesi

zxv10 w300 wps

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı