Bilgi

XMP (Extreme Memory Profile) Nedir?


Anakart BIOS’unda veya RAM tanıtımlarında bir çoğumuzun karşılaşmış olduğunu XMP (Extreme Memory Profile) hakkında bilgi vermeye çalışacağım. XMP, DDR3 veya DDR4 belleklerde standart RAM özelliklerinin (frekans-veri hızı) ötesine geçmeye (overclock-oc) izin verir. XMP Destekli bir platformda anakarta RAM takıldığında ilk olarak JEDEC (Joint Electronic Device Engineering Council) tarafından tanımlanmış olan standart hız ve zamanlama değerlerinde çalışmaya hazır hale gelecektir. Örnek verecek olursak; DDR4 bellek kullanılıyor ise 2133MHz, 2400MHz, 2666MHz, 3000Mhz ve 3200MHz gibi hız değerleri ile karşılaşılır, bu değerler tüm üreticiler tarafından kabul edilmiş olan standart hızlardır. JEDEC tanımlı standart hızlar dışında, belleklerin çalışabileceği hızları belirten bir değerlendirme ölçeği daha vardır. XMP yani Extreme Memory Profile.

Intel tarafından geliştirilmiş olan XMP, yüksek performanslı masaüstü bellek çözümleri sunan tüm bellek üreticileri tarafından da kabul görmüş bir sistemdir. XMP uyumlu bir bellek kullanılması düşünülüyorsa, muhakkak XMP uyumlu bir anakart ve XMP ile ayarlanacak hızları destekleyen bir işlemci (CPU) ile kullanılmalıdır. Anakarta bağlı olarak XMP ayarları (on/off) genellikle BIOS üzerinde gerçekleştirilmektdir.

XMP destekli bir RAM, anakart/işlemci tarafından desteklenen JEDEC hız ve zamanlama değerlerinde çalışacaktır. Örneğin 2400MHz hız değerine sahip bir performans belleği, JEDEC standardı 2133MHz hızında çalışacaktır. Bu durum sistemde ya da uygulamalarda herhangi bir sorun oluşturmayacaktır. Bir çok önde gelen RAM üreticileri tarafından üretilen yüksek kaliteli performans bellekleri farklı hız aralıklarında çalışmak için tasarlanmışlardır.

Bilgisayarınızda hali hazırda kullanmakta olduğunuz RAM’in özelliklerine bakarak XMP destekli olup olmadığını kontrol edin.  Eğer XMP destekliyse ve anakartınız buna izin veriyorsa BIOS ayarlardan XMP özelliğini On veya Enable yapmanız gerekecektir. Örneğin; MSI B250 Gaming Pro anakart için XMP destekli 2400 Mhz bir RAM kullanıyorsanız ve ayarları değiştirmediyseniz muhtemelen RAM’i şu anda 2133Mhz hızında kullanıyorsunuz. RAM’i 2400Mhz hızında kullanmak için (var olan değeri) anakartınızın BIOS’una giderek aşağıdaki gibi XMP özelliğini On veya Enable şeklinde ayarlama yapmanız gerekmektedir.

Not: Sisteminiz desteklediği halde BIOS’ta XMP sekmesi yoksa büyük ihtimalle RAM’iniz XMP desteklemiyordur. Ayrıca RAM’inizin resmi sitesine giderekte XMP desteği olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca unutulmamalıdır ki XPM kararlılığı işlemciye (CPU) bağlıdır. XMP, AMD sistemde de kullanılabilmektedir.

Detaylı Bilgi: Tıkla

2 Yorum

2 Yorum

  1. bodrum

    7 Mart 2019 at 08:09

    Bilgisayarımda Ram ile ilgili bir sıkıntı yaşıyordum biraz araştırınca biri dediki ramlerin xmp özelliğini kapat anakart üzerinden ve mhz ayarını el ile yap belleklerim 2133mhz bios üzerinden 2133mhz ye ayarladığımda el ile sorunum yani mavi ekran devam etmekte 2000mhz ye çekince sorun çözüldü bu kez kaafamda xmp ile ilgili sorular dönmeye başladı bu xmp nedir? neden mavi ekran alıyordum? o kadar çok rahatsız ediyordu ki sabahın 8 inde bunun yüzünden uyanıp internet te araştırmaya başladım yazı gerçekten çok iyi olmuş teşekkür ederim arkadaşlar.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı