Bilgi

Yakıt Depo Kapağı Ne Tarafta?


Yakıt deposu, motorun çalışması ve taşıtın belirli mesafe gidebilmesi için gerekli yakıtı temiz ve emniyetli bir şekilde depolayacak kapasitede yapılmış yakıt sistemi elemanıdır. Yakıt deposunun kapasitesinin yeterli olması ve yakıtın çalkalanarak köpürmesini engellemesi gerekir.

Taşıtın bagaj kısmı ya da yanında bulunan uygun yere bağlı olarak çeşitli tipte yakıt deposu araç üzerine monte edilmektedir. Yakıt depoları genelde biçim ve hacim bakımından farklılık gösterir.

Yakıt deposu, ince çelik sacdan veya plastikten yapılmıştır. Aracın önden çarpışması ile ortaya çıkabilecek yakıt kaçaklarından korunmak için yakıt deposu genellikle aracın altına ve arkasına yerleştirilmiştir. Metal deponun aşınmaya karşı korunmak üzere iç yüzeyleri koruyucu maddelerle kaplanmıştır.

Yakıt Depo Kapağı Ne Tarafta?

Her araç marka/modeli kendi sistemlerine özgü olarak yakıt depo kapağını aracın sağında veya solunda olacak şekilde üretirler. Ancak bazı eski model otomobillerde ön-kaput üzerinde, bagajda veya stop lambalarının bulunduğu yerde yakıt depo kapağı bulunabilmektedir.

Yakıt deposu kapağının hangi tarafta olduğunu öğrenmek için araç gösterge paneline bakmak yeterlidir. Hemen hemen bütün araçların gösterge panellerinde yer alan yakıt logosunda ok işareti veya yakıt hortumu hangi tarafta bulunuyorsa yakıt deposu kapağı o tarafta olacaktır.

Örneğin alttaki fotoğraftaki araç gösterge panelinde yakıt logosunun sağında yakıt hortumu yer almaktadır. Burdan yakıt depo kapağının aracın sağında yer aldığını anlıyoruz.

Alman, Volkswagen Grubu binek otomobillerinin hepsinde (Volkswagen, Seat, Skoda, Audi, Porche) yakıt deposu sağda yer almaktadır. Yine Volkswagen T Serisi (Minibüs) araçlarda kapının sürgülü olmasından dolayı yakıt kapağı aracın solunda yer alır.

Japon, üretimi bazı otomobiller (Honda, Toyota, Daihatsu, Infiniti, Lexus, Mitsubishi) yakı depoları kapağı aracın solunda yer almaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı