Bilgi

Yılbaşında 12 Üzüm Yemek Bakın Ne Anlama Geliyor?


Yılbaşı gecesi her kültürde farklı geleneklerle kutlanır. Bu geleneklerden en ilginç olanları ise yılbaşında 12 üzüm yeme geleneğidir. Peki bu geleneğin ne anlama geldiği, nereden geldiği ve nasıl yapıldığı merak ediliyor. İşte bu geleneğin tarihçesi ve önemi hakkında bazı bilgiler:

  • Geleneğin Kökeni: Bu geleneğin kökeni tam olarak bilinmemektedir. Bazı kaynaklar, bu geleneğin İspanya’da 1880’lerin öncesine kadar uzandığını ve alt sınıfın üyelerinin burjuvaziyle alay etmek için başlattığını belirtmektedir. Bazı kaynaklar ise, bu geleneğin İspanya’da 1909 yılında Alicante kentinde yaşanan büyük bir üzüm mahsulü fazlasının neden olduğunu ve yeni yılın ilk dakikalarında 12 üzüm yemeye teşvik edildiğini söylemektedir. Bu geleneği daha sonra diğer Latin Amerika ülkelerine de yaydığı düşünülmektedir.
  • Geleneğin Anlamı: Bu geleneğe göre, yeni yılın başlangıcında her çan sesinde bir tane olmak üzere toplam 12 adet üzüm yenilir. Bu 12 adet üzüm, yeni yılın 12 ayını simgeler ve her ayın sağlık, mutluluk, bolluk ve başarı getireceği umuduyla yenilmesini sağlar. Ayrıca, bu geleneği yerine getiren kişiye şanslılık da getirir.
  • Geleneğin Uygulaması: Bu geleneği uygulamak için genellikle meydanda bulunan saat kulesinin çanının saat 00:00’a gelmeden 35 saniye önce çalmaya başlamasıyla başlanır. Her üç saniyede bir çalınan çan sesleriyle, meydanda toplanan insanlar yeni yıla girişlerini yaparlar. Gelenekle uyumlu olarak masa altında lezzetli yemeklerle donatılmış geniş ve kalabalık masalar da oluşturulur.

Yılbaşında 12 üzüm yemek bakın ne anlama geliyormuş konusunda size birkaç bilgi verdim. Umarım size yardımcı olabilmişimdir. Başka bir sorunuz varsa lütfen bana bildirin. 😊

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı