Bilgi

Yıldızlar Neden Kayar?


Bu yazımızda sizlerle birlikte “Yıldızlar Neden Kayar?” Sorusuna yanıt bulmaya çalışacağız. Ama öncelikle yıldızlar hakkında bilgi verip sonra cevaba geçmek istiyoruz.

Güneş ve ay dışında gökyüzünde ışıklı gökcisimlerinden her biri olan yıldızlar kendi ürettiği enerjiyi kullanarak ışıyan ve dünyadan milyarlarca kilometre uzaktaki güneşlerdir. Isı, ışık ve elektromanyetik radyasyon yayan yıldızların füzyon tepkimesinden dolayı parladıkları bilinmektedir.

Yıldızlarla ilgili ilk bilimsel çalışma Tycho Bhare adlı gökbilimcinin yıldızları tanımlaması ile olmuştur.

Yıldızların renklerinin sıcaklığa bağlı olarak değiştiği bilinmektedir. Öyle ki yüksek sıcaklıktaki yıldızların rengi mavi, düşük sıcaklıktaki yıldızların rengi ise kırmızıdır. Çıplak gözle bile görebildiğimiz birçok yıldız vardır. Bunun yanı sıra göremediklerimiz vardır ve bu yıldızlar teleskopla dahi görülemezler. Gözle görülebilen yıldız sayısı 10.000 civarındadır tabi bunlar ancak açık havalarda görülebilmektedir.

Orta büyüklükteki bir yıldız olan güneş dünyaya en yakın yıldızdır. Çoğu insan güneş’in yıldız olduğunu düşünmez ama durum böyle. Dünyaya en yakın yıldızın (Güneşten sonra) Prxima Centauri olduğu bilinir. Bu yıldız 1915 yılında Robert Innes tarafından keşfedilmiş olup dünyaya ve güneşe en yakın yıldızdır. En uzak yıldız ise NASA’nın (Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı) Hubble teleskobu tarafından tesadüfen görüntülenmiştir. İkarus adı verilen bu yıldız dünyaya 9 milyar ışık hızı uzaklıktadır.

Evet yıldızlar hakkında –kısaca- bilgi verdikten sonra şimdi de sorumuza cevap verelim:

Yıldızlarla bezenmiş gökyüzünü izlemenin insanda meydana getirdiği muhteşem duyguyu hepimiz yaşamışızdır. Yıldızları izlerken bu güzel manzarada bir yıldızın ışığını artırıp çizgi şeklinde kaydığına da tanık olmuşuzdur. Hatta çoğumuz bu esnada dilek tutup dileğimizin kesin kabul olacağına inanmışızdır. Çünkü bu durum şöyle ifade edilmiştir, yıldız kaydığında o yıldızın öleceğini ve ölmeden öncede dilek dileyenin dileğinin kabul olacağına inanılmıştır. Ve bu hurafe inanç yayılmıştır.

Öyleyse hazır olun söylüyorum yıldız kayması diye bir durum yoktur. Kayan yıldız değildir.  Yıldızların dünyaya uzaklıklarından bahsettik zaten kaymış olsalar bile net göreceğimizi düşünmüyorum. Yıldız kayması olarak bilinen bu durum aslında meteor (gezegenler arasında dolaşan taş parçalarından her birine verilen isimdir) yağmurudur. Uzayda serbest gezinen meteorlar dünyanın çekim alanlarına girdiklerinde atmosferde sürtünmeye neden olurlar. Bu sürtünme sonucu ısınma gerçekleşir ve meteor yanar arkasından parlak çizgi şeklinde bir iz bırakır nihayetinde yok olurlar olay tamamen bundan ibarettir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı