Bilgi

Ylang Ylang Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?


Ylang Ylang Yağı Nedir?

Ylang ylang denilen yağ, Güney Asya’daki yağmur ormanlarına has bir bitkiden elde edilir. Bu bitkinin ismi “cananga odorato”dur. Bu yağ, yapı itibariyle narindir ve öz olarak da kaliteli bir yağ özüdür. Bitkinin iki farklı dokusu olduğundan yağın da elde edildiği bölgeye göre iki farklı kokusu bulunmaktadır. Üst bölgeler daha tatlımsı bir dokuya sahip olduğundan daha tatlımsı bir kokuya sahip olan ylang ylang yağı elde edilirken, alt taraflardan çıkartılan yağ daha baharatımsı kokulara sahip olmaktadır. Ylang ylang yağının elde edilme süreci, cananga çiçeklerinin toplanarak buhar vasıtasıyla damıtılması şeklinde oluşmaktadır. Ağacın genel özellikleri itibariyle 40 metrelik bir uzunluğa ulaşabildiği ve oval yapıda, sivri uçları bulunan parlak yapraklara sahip olduğu bilinmektedir. Ylang ylang ağacı, daha çok “parfüm ağacı” olarak da bilinmektedir çünkü çoğu erkek parfümünde bu ağacın özleri kullanılmaktadır. Bunun dışında pek çok bitkisel ilacın hazırlanma aşamasında ve aroma terapi ürünlerinin hazırlanmasında da kullanılmaktadır. Ylang ylang yağının rengisarımtraktır ve elde edildiği bölge dolayısıyla egzotik bir kokuya sahiptir. Kokusu duyulduğu zaman insanın içini canlandıran etkisiyle son zamanlarda erkek parfümlerinin dışında kadın parfümlerinde de, vücut losyonlarında ve farklı kremlerde de farklı esanslarla karıştırılarak ham madde olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre, parfümünün yapısında ylang ylang yağı özü bulunan erkeklerin herhangi bir kadınla kokusunun alınacağı mesafeden diyalog kurması taktirinde, bu parfümün kadının üzerinde değişik bir etki yarattığı ve kadınların zihinlerinde o erkekle daha çok konuşma isteği belirdiği saptanmaktadır.

Ylang Ylang Yağının Faydaları Nelerdir?

Ylang ylang yağının yapılan testler sonucunda yoğun bir afrodizyak etkisinin olduğu saptanmıştır. Erkeklerde de bayanlarda da aynı etkiyi yaratabilen bu yağ, özellikle bazı yabancı ülkelerde yeni evli çiftlerin ilk birlikte kalacakları gece bu etkiyi yaratması amacıyla yataklarına ylang ylang çiçeği koymasıyla bilinmektedir.

Kadınların menstrual dönemlerinde yaşadıkları fiziksel gerginlikleri ve zihinsel stresi azaltabilmek adına ylang ylang yağı rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Normal şartlarda ruhsal olarak kendini huzursuz ve mutsuz hisseden, uykusuzluk problemi olan, sürekli sinirli  ve atağa kalkmaya hazır halde olan veya bir anda oluşan panik durumlarından çıkamayan kişilere ylang ylang yağını kullanmaları ve sakinleştirici etkilerinden faydalanmaları önerilmektedir.

Ylang ylang yağının saç yapısına ve cilt yapısına da oldukça faydalı etkileri bulunmaktadır. Cilde sürülen bu yağ hem cilt yapısının olması gereken yumuşaklığa ve nemliliğe ulaşmasını sağladığı gibi, bir yandan da ciltteki sebum oranını da düzenleyebilmektedir. Böylelikle ylang ylang yağı kullanan bireylerin yüzlerinde sivilce ya da siyah nokta oluşma oranı otomatikman azalmaktadır. Ayrıca saç yapısına da olumlu etkileri bulunmasından ötürü saç uçlarına uygulanan bu yağ, saç uçlarındaki kırıkları onararak saçın daha sağlıklı bir yapıda uzamasına yardımcı olmaktadır.

Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır?

Masaj amaçlı kullanımı : Her zaman kullandığınız masaj yağlarınızın içerisine ekstradan oranlama yaparak her 10 ml.’lik yağlar için 5 damlalık ylang ylang yağı ilavesi yeterli olacaktır.

Banyo amaçlı kullanımı : Doldurduğunuz küvetinize 10 damla miktarında ylang ylang yağı ekledikten sonra, ürünün sakinleştirici etkisine ulaşmak için 15 dakika kadar suyun içerisinde yatmanız gerekmektedir.

Cilt için kullanımı : Cilt sağlığınız için kullandığınız yüz pomatlarınızın içerisinde damlattığınız 2 damlalık ylang ylang yağı, cildinizin daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı