Bilgi

Züppe Etkisi (Snob Effect) Nedir?


Züppe etkisi ya da Snob etkisi, mikroekonomide, yüksek gelirli insanların bir tüketim ürününe olan taleplerinin düşük gelirli insanların talebine ters orantılı olmasıdır. Züppe etkisi, çoğu mikroekonomi teorisinin aksine negatif değil pozitif eğimli bir talep oluşturur. Bu durum sıradışı, pahalı ya da özel ürünlere sahip olmak isteğinden doğar. Bu ürünler genelde yüksek mali değere ama düşük pratik değere sahip olur. Bir ürün ne kadar nadirse, züppe değeri o kadar yüksektir. Bu tür ürünlere sanat eserleri, marka giysiler ya da spor arabalar örnek verilebilir.

Bütün bu örneklerde, ürünün züppe ürünü kategorisine girip girmediği tartışılabilir. Birisi ,mantıklı olarak, kumaş kalitesi, uzun ömürü veya işleniş kalitesi yüzünden ‘züppe’ marka bir giysi alabilir. Bu, bazı durumlarda doğru olsa da, kişi tanınmış bir markadan aynı ürünü daha ucuza alabilir. Sıklıkla bu ürünler sonunda elden çıkarılmak için ucuz fiyatlara satılır, bu da ürünün gerçek değeri hakkında şüphe uyandırır.

Koleksiyoncular ilgili oldukları alanlarda istedikler özeli ürünler için çok yüksek meblağlar ödeyebilirler. Buna pul ve para koleksiyoncuları örnek gösterilebilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı