Kablosuz Sistemler

Modem Tavsiyesi! Modem Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


Şöyle bir durum var. Bir modemin üzerinde yazan Mbps değeri ne kadar yüksek ise o kadar iyi. Yok öyle bir şey! Mbps dediğimiz şey veri aktarım hızı. Örneğin evinizde bulunan muslukların tamamından çekeceğiniz su miktarı bellidir. Su belirli bir miktarda ve belirli bir basınçla gelir. Daha büyük borular vs. almakla gelen su miktarını arttıramazsınız. Evde bulunan tüm muslukları açtığınızda ortalama her musluklardaki akan su miktarı düşer. Modemde aynı böyle bir şey. Sizin internet paketiniz neyse ancak o hızda dağıtım yapar. Genellikle internet paketleri 8 Mbps, 16 Mbps, 24 Mbps, 35 Mbps, 50 Mbps, 100 Mbps’dir. Siz 300 Mbps’lik bir modem aldığınızda hızınız 300 Mbps olmaz. İnternet paketinizde tanımlı hızınız neyse odur. Servis sağlayacınız yani TTNET, Superonline, Smile ADSL vs. size hangi hızı tanımladıysa o hızda almaya devam edersiniz. Daha fazla kullanıcı modeminizden internete çıkış yaptığında haliyle hızınız düşecektir.

Birde şu anten olayı var. Anten sayısı o kadar çok önemli bir konu değil aslında. Nedense bazı modemlerde 4’e kadar çıkan antenler mevcut. Her kablosuz modemde öyle böyle anten mevcut. Antenin görünür olması muhtemelen alıcıyı olumlu etkilediği için böyle üretiliyor. Antenli-Antensiz cep telefonu olayı gibi. Eğer extra yeni bir teknoloji ile desteklenmediyse (dbi) çok önemli özellik değil aslında. Kablosuz özelliği etkileyen en önemli değer kablosuz çıkış gücü (bakınız db), frekans (bakınız GHz) ve kablosuz standart (bakınız IEE 802.1 gibi) özellikleridir. Bunlar ne kadar yüksekse kablosuz yayın daha uzağa yayın yapar. Bu değerler genellikle modemin ayrıntılarında yazar ki çoğu kişi bu değerlere bakmaz bile.

Alacağınzı modemi bireysel kullanacaksanız ve daha kablosuz özelliğinden faydalanacaksanız o zaman yukarıda bahsettiğim özellikleri yüksek olan modemleri alın. Sonradan “ben modemi iyi diye aldım fakat diğer odada çekmiyor” diye şikayet edersiniz. Birde evinizin betonarme yapısı kablosuz yayını etkiler. Bir evin diğer odalarında çok iyi çektiği halde farklı bir evin odasında daha kötü bir kablosuz yayın değeri elde edilebilir.

Piyasada çok sayıda modem markası mevcut ancak bunların çoğunun donanımsal yapısı neredeyse aynı. Marka olarak Airties, Asus, TP-Link, Zyxel, Draytek en çok tercih edilen markalardan. Her seviyede (work, home) 100-500 TL aralığında bulabilirsiniz. Evinizde bireysel olarak kullanacağınız bir modemi doğru bir konumlandırma ile en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

TP-Link TD-W8961N ADSL Modemi piyasada yaklaşık 95-100 TL aralığında. Bireysel kullanıcılara hitap eden ve satış-memnuniyet değeri yüksek bir modem. Şahsen kullandığım ve memnun kaldığım bir modem. Kurulumu ve kullanımı basit, fiziksel olarak güzel tasarıma sahip olan bu modem uygun fiyatlı bir modem alacaklar için ideal. Çok üst düzey değerlere sahip olmasada düşük fiyatlı modemler içinde en iyisi diyebilirim.

Asus DSL N17U ve Zyxel VMG3925-B10B 300-350 TL aralığında bütçesi olanlar ve üst düzey modem arayan bireysel ve kurumsal yerler için ideal. Bu modemler güvenlik ve ekstra özellik arayanlar için ideal. Özellikle kurumsal yerlerde birden çok bilgisayarın (sunucu olmadan) bağlandığı bilgisayarlar için internet kopmalarının önüne geçiyor. Bilgisayar sayısı 20 ve üzeri olduğunda eğer DHCP dediğimiz otomatik IP dağıtan bir sunucu yoksa bu modemler rahatlıkla otomatik IP dağıtabiliyor. Kullanıcı bazlı filtreleme ve çok sayıda konfigrasyon seçeneği sunan bu modemi gerek marka gerekse kullanıcı beğenisi üstte olan cihazlardan.

İyi bir modem arıyorum diyenler için TP-Link TD-W9970 ADSL Modem tavsiyelerim arasında. 175-250 TL arasında kaliteli bir firewall özelliği barındıran bu cihaz 300 Mbps özelliğine sahip. TP-Link TD-W8961N modemine göre bir tık yukarda. Çok fazla fark olmasada tercih edilebilirlik açısından 3. Sırada.

175-250 TL Aralığında alternatifler içinde yine dikkat çeken bir modem Asus DSL-N16 ADSL Modem. 300Mbps EWAN, VPN, Ebeyn Kontrolü Destekli,VDSL,ADSL, Fiber Modem/Router gibi özellikleri barındıran bu modem n11’den 198 TL’ye yaklaşık bulabilirsiniz.

Bütçem yeterli bana iyi bir şey önerebilirmisiniz diyorsanız o zaman Asus DSL-AC52U Çift Bant 802.11ac Kablosuz ADSL/VDSL Modem Router tavsiyem. Şu anda piyasada yüksek değerde özellikler içinde en çok tecih edilen modemlerden. 400-450 TL’ye piyasada rahatlıkla bulabilirsiniz.

Eksik yada hatalı olduğunu düşündüğünüz bilgi için lütfen yorum kısmını kullanın.

Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top