Bilgi

1 Dönüm Kaç Metrekaredir?


Bu yazımızda “1 Dönüm Kaç Metrekaredir? 1 Dönüm Nasıl Hesaplanır?” sorularına kısaca yanıt vermeye çalışacağız.

Ülkemizde kullanılan toprak yüz ölçümü birimlerinden biri “dönüm” olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu birim geçmiş zamanlarda sıklıkla kullanılmasına karşın, günümüzde de halen kullanılan ölçü birimleri arasında yer almaktadır. 1 Dönüm, 918,393 m2‘lik eski bir alan ölçüsüdür. Ancak yapılan dönüm hesaplamaları, metrekareye çevirme işlemlerinde problemler yaşanmasına neden oluyordu. Bu birimin hesaplamalarındaki karışıklık 1945 yılında çıkarılan Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu ile çözüldü. Bu kanunun 5. Maddesine göre 1 dönüm 1000 metrekare olarak kabul edildi.

  • 1 Dönüm kaç metrekaredir? 1 dönüm 1000 metrekaredir.

Peki dönüm nasıl hesaplanır? Günümüzde ise 1.000 m2 alana eşit olan dekar yerine kullanılmaktadır. Eski kullanım şeklinde 30,31 m boyu, 30,3 m eni olan bir alandır. Genelde Türkiye’de arsa ve tarlaların yüz ölçümünü belirtmekte kullanılır. Eski Osmanlı alan ölçme birimlerinden dönüm’ün modern birim dekar’a olan yakınlığı sebebiyle günümüzde halk arasında dekar tabiri yerine dönüm ismi kullanılır.

Bağ, bahçe, tarla, arsa gibi alanların ölçülmesinde arazi ölçü birimleri kullanılır. Arazi ölçü birimleri; metrekare, ar, dekar (dönüm), hektar ve kilometrekaredir.

Metrik birim sisteminde (SI) 1 dönüm alan diğer alan birimlerine şu şekilde çevrilebilir:

  • 1 Dönüm = 1.000 Metrekare
  • 1 Dönüm = 10 Ar
  • 1 Dönüm = 1 Dekar
  • 1 Dönüm = 0,1 Hektar
  • 1 Dönüm = 0,001 Kilometrekare

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı