Bilgi

10+ En Popüler Programlama Dilleri


The Institute of Electrical and Electronics Engineers ya da kısaca IEEE (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü), elektrik, elektronik, bilgisayar, otomasyon, telekomünikasyon ve diğer birçok alanda, mühendislik teori ve uygulamalarının gelişimi için çalışan, kar amacı olmayan, dünyanın önde gelen teknik organizasyonudur.

1884 yılında Alexander Graham Bell ve Thomas Edison gibi dönemin büyük bilim adamlarınca temelleri atılan bu dev organizasyon 150 ülkede 426.000’i aşkın üyesi ile IEEE, tüm dünyaya yayılmış 10 alt bölgesi, 300’den fazla yerel bölgesi ve 1430’dan fazla öğrenci koluyla çalışmalarını sürdürmektedir. Dünyada elektrik, elektronik mühendisliği, bilgisayar ve otomasyon teknolojilerindeki yayınların %30’unu yayınlayan IEEE dünyanın en popüler programlama dillerini sıraladığı IEEE Spectrum listesinin sonuçlarını açıkladı.

Programalama dilleri konusunda önemli bir çalışma hazırlayan The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) GitHub’daki yaklaşık 300 programlama dilini esas aldığı liste için Google Trendler’den Twitter’a, Hacker News’tan Stack Overflow, Dice ve Reddit’e çok sayıda açık ve kapalı kaynağı taradığını belirtiyor. Yapılan uzun bir araştırma sürecinin sonunda en popüler programlama dillerine ait liste yayınlandı. Listede toplam 48 programlama dili bulunuyor.

Listeye baktığımızda en iyi programlama dilinin ilk sırasında Python yer alıyor. Python’u sırasıyla C ve Java programlama dilleri takip ediyor. Python, nesne yönelimli, yorumlamalı, birimsel (modüler) ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dili olduğundan bir çok kişinin öğrenmek istediği ilk dil oluyor.

Python modüler yapısı, sınıf dizgesini (sistem) ve her türlü veri alanı girişini desteklemektedir. Hemen hemen her türlü platformda çalışan (Unix , Linux, Mac, Windows, Amiga, Symbian) Python ile sistem programlama, kullanıcı arabirimi programlama, ağ programlama, uygulama ve veritabanı yazılımı programlama gibi birçok alanda yazılım geliştirebilirsiniz. Büyük yazılımların hızlı bir şekilde prototiplerinin üretilmesi ve denenmesi gerektiği durumlarda da C ya da C++ gibi dillere tercih edilmektedir.

10+ En Popüler Programlama Dilleri

The TIOBE Programming Community endeksi, programlama dillerinin popülerliğini reyting sistemiyle belirliyor. Dünya çapında dilleri kullanana yetenekli mühendislerin sayısı, kurslar ve üçüncü parti tedarikçileri baz alan endeks, Google, Bing, Yahoo, Wikipedia, Amazon, YouTube ve Baidu arama sonuçlarını da değerlendirmeye alıyor. TIOBE endeksi en iyi ya da en çok kullanılan programlama dilini belirlemek gibi bir kaygısı yok.

TIOBE tarafından yayınlanan yeni veriler, 2017’te en popüler programlama dilinin Java olduğunu gösterdi. Objective C ise önemli bir düşüş yaşadı.

TIOBE’nin sonuçlarına göre Ocak 2017 itibariyle dünyanın en popüler 20 programlama dili şu şekilde sıralanıyor:

Kaynak:

  • https://spectrum.ieee.org/computing/software/the-2017-top-programming-languages
  • https://www.tiobe.com/tiobe-index/
  • https://blog.newrelic.com/2017/10/09/popular-programming-languages-2017/
  • https://hackernoon.com/top-10-programming-languages-in-2017-2f22e918fbfd
  • https://dzone.com/articles/most-popular-programming-languages-of-2017
  • https://webrazzi.com/2017/01/11/tiobeye-gore-2016nin-en-populer-programlama-dili-java-en-hizli-yukselen-google-go/

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı