Bilgi

12 Monkeys (12 Maymun) Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler


12 Maymun‘un senaryosu, 1962’de Fransız Yeni Dalga akımının bir klasiği olarak kabul edilen, Chris Marker‘in çektiği ‘‘La Jetee’’ isimli kısa metraj filmden esinlenilerek yazılmış. ‘‘Gelecekte yaşanmış bir felaketi engellemek için geçmişte yapılanları değiştirme’’ üzerine kurulu bir film.

Geçmişi değiştirmek suretiyle geleceği inşa etmek mümkün olabilir mi? Biraz bilim kurgu biraz fantastik biraz gerilim her şey var bu dizide. Aslında kült bir filmden uyarlanmış. Yönetmenliğini Terry Gilliam‘ın yaptığı 1995 yapımı bu filmde Bruce Willis, Brad Pitt, Madeleine Stowe, Christopher Plummer ve David Morse başrolleri paylaşmışlar ve 2035’de yaşanan  bir felaket sonrası insan ırkından geriye kalan bir grup insan geçmişi değiştirerek geleceği şekillendirmeye çalışıyor.

Dizi uyarlamasına gelecek olursak bence efsanenin yeniden canlandırılması yine efsane tadında olmuş. Dizide yapılan zaman yolculukları sizi her yıla götürebiliyor. Hep zaman yolculuğu mümkün mü diye soruyoruz. Aydınlatılmamış bir soru. Bazılarına göre evet bazılarına göre hayır. Fazla fantastik belki de.

12 Monkeys (12 Maymun) Dizi Konusu

Bir kıyamet senaryosu niteliğinde konuya sahip olan dizimiz 2015 yılında geçiyor ve farklı zamanlarla ilişkili olarak bir salgınla başlıyor. Bu salgında 7 milyar kişi ölüyor. Salgına neden olan ve bu kadar insanın ölümüne neden olan bu virüs acaba ilk ortaya çıktığı zaman yok edilseydi 7 milyon kişi sizce kurtulabilir miydi? Zamanla mutasyona uğrayan ve gittikçe daha ölümcül bir hale gelen bu virüsten bir şekilde korunmayı başarmış  hatta saklanmayı başarmış bir topluluk ve bu topluluğun yiyecek içecek ve barınma konusunda yaşadığı sıkıntılar, kendilerini buldukları kaos ve savaşı anlatıyor.

Tüm bu kaos ve savaşta yaşamaya çalışan insanlar mücadele ederken çılgın bilim insanları olarak  olarak adlandırabileceğimiz bir grup zaman makinasını keşfeder ve geliştirir. Bu insanların tek amacı virüsün ortaya çıktığı zamana yolculuk ederek bu virüsü kim yaydıysa kim ürettiyse onu yok etmektir. Böylece insanlar kurulabilecektir. Zamanın sonsuzluğu ve ellerinde olan sayısız ihtimalle ne yapacaklarına karar vermeye çalışan bu grubun eline bir ipucu geçer. 2015 yılından kalma bozuk bir ses kaydı vardır. Ve bu kayıtta Lealand Frost adındaki bir adamın virüsün kaynağı olduğu belirtilmektedir. Şimdi sıra zaman yolculuğunu yapacak birini bulmaya gelir. Bunun için eski bir mahkum olan James Cole seçilir ve macera başlar.

Sonuç

Hiç tahmin etmediğiniz şekilde ilerleyen bu dizi şu günlerde final yaptı. İzleyenler şuan büyük bir boşluğu doldurma çabasıyla başka diziler arama çabasına girdiler bile. Zaman yolculuğu ve zamanın kendisi hakkında değişik bir yolculuğa çıkmak isteyenler için mutlaka tavsiye ettiğim bir dizi.

Keyifli Seyirler…

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı