Bilgi

15000 TL’ye Laptop Tavsiyesi | 15000 TL’ye Hangi Laptopu Almalıyım?


Merhaba Arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere 15.000 TL’ye alınabilecek en iyi oyun laptopu tavsiyesinde bulunacağım. Biliyorsunuz dolar kurdan dolayı son zamanlarda epey bir değerlendi. Tabi haliyle bu birçok üründe olduğu gibi elektronik ürünlere de yansıyor. Normalde 10.000 TL’ye alabileceğiniz iyi bir oyuncu laptopu şu anda 20K düzeyinde satılıyor. Yani fiyatlar nerdeyse ikiye katlandı diyebiliriz. Bana genellikle 10 bin TL düzeyinde oyuncu laptopları önermem isteniyor ancak emin olun bu fiyata alabileceğiniz laptop beklentilerinizi karşılamayacaktır. Şu anda ben adam akıllı bir oyuncu laptopu istiyorum diyorsanız en az 15.000 TL’yi ayırmanız gerekiyor. Tabi bazılarımız için bu standart bir rakam olabilir ancak bir çoğumuz için ciddi bir bütçe olduğunu belirtmemde fayda var. Neyse.

Biliyorsunuz bir bilgisayar için performans denildiğinde akla işlemci, ram, ekran kartı ve ssd geliyor. Bu dört bileşen bir laptopun gücünü belirleyen en önemli faktörler. Tabi hepimiz bir laptop satın almak istediğimizde teknik terimler içerisinde boğulmak istemiyoruz. Ancak yine de kısa bir özet yaparak ve detaylardan kaçınarak bazı önemli bilgiler vermeye çalışacağım.

Şimdi arkadaşlar, ucuz ürün diye bir şey yok. Bu sık sık belirtiyorum çünkü hala karşıma bak şu ürün çok ucuz ve çok kaliteli gibi cümleler geliyor. Hiç kimse size ürününü ucuza vermez. Hele elektronik ürünlerde bu kesinlikle söz konusu değil. Bir laptopun maliyeti tam olarak bellidir. Eğer iki eşdeğer laptop arasında biri daha ucuz ise kesinlikle bir laptopun herhangi bir özelliği daha alt düzeyde olacaktır.

Laptop alacaksanız ilk olarak dikkatinizi çekecek şey FreeDos olayı. Arkadaşlar, bu FreeDos denilen laptoplarda “Windows 10” dediğimiz işletim sistemi bulunmuyor. Yani bu tipte laptopu açtığınızda simsiyah, anlaşılmaz bir ekran gelecektir. Bilgisayarı kullanabilmek için Windows 10 işletim sistemini bu bilgisayara kurmanız gerekiyor. Bu işlemi bilmiyorsanız format dediğimiz işletim sistemi yükleme işlerinden anlayan birine ihtiyacınız var. Eşiniz, dostunuz, arkadaşınız, sevgiliniz, mahallenin köşesindeki simitçi, kır kahvesindeki Süleyman abi vs. muhakkak bu işten anlayan biri vardır. Düzgün bir şekilde format attığınızda maksimum performans alacaksınız laptoptan. Haaa bide FreeDos laptoplar daha ucuz! 250–750 TL fark olabiliyor. Bunun temel nedeni firma işletim sistemine para ödemediği için daha ucuz oluyor. (Yıllardır böyle biliyorum, beni yalancılıkla suçlayan biri varsa yorum kısmına yazabilir.) Yani bütçeniz kısıtlı ise FreeDos laptop almanız sizin avantajınıza.

Yukarıda belirttiğimiz üzere bir laptopta en önemli dört bileşen; işlemci, ram, ekran kartı ve sdd. Dikkat edersiniz HDD (diğer adlarıyla Harddisk, Sabit Disk, Hard Drive Disk) demedim, SSD (diğer adlarıyla Solid State Drive, Katı Hal Sürücüsü) dedim.  SSD dediğimiz şey HDD yerine geçen yeni nesil depolama birimi. Bu SSD dediğimiz depolama birimi HDD’den daha hızlı, daha performanslı, daha sessiz, daha zor bozulan bir yapıya sahip. Eskiden sadece zenginlerin bir oyuncağı iken artık gettolarda (arka sokaklarda) PUBG oynayanların vazgeçilmez depolama birimi. Çünkü fiyatları nerdeyse normal HDD ile aynı seviyeye geldi.

15000 TL bir laptop alıyorsanız ve ana depolama birimi SSD değilse, lütfen sessizce oradan uzaklaşın. Çünkü aradaki performans farkı inanılmaz. Normal HDD’li bir laptop 3-5 dk da hazır hale gelirken SSD ile bu süre 15–20 sn sürüyor. (Bu arada benim masaüstü PC, 10 saniyede hazır hale geliyor. Nasıl reklam yaptım ama.) Mesela bir HDD takılı ir laptopta bir oyunu açtınız bazen 1 dk bekleyebiliyorsunuz, SSD ile bu süre 20 sn felan sürüyor. SSD’de aktarım hızı yüksek olduğundan inanılmaz bir performans sağlıyor.

SSD ile ilgili bir noktadan daha bahsetmek istiyorum. En azından bunu bilmenizde fayda var diye düşünüyorum. Arkadaşlar, SSD’nin farklı çeşitleri var. Hepsinin dış görünümü, veri aktarım hızı (okuma/yazma hızları, IOPS değerleri vs.) birbirinden farklı. Kafanızı çorba etmeden anlatayım. Laptoplarda ve masaüstü bilgisayarda genel olarak şu anda (yani günümüzde) iki çeşit SSD kullanılıyor. Bunlardan bir tanesi M.2 SSD dediğimiz bilgisayar RAM’i gibi olanlar. Bunlar doğrudan anakart üzerine montajı yapılır. Kendilerine ait yuvası var yani. Bu yuvaya M.2 form faktörü denildiğinden SSD olunca M.2 SSD olarak isimlendiriliyor. Bu tip SSD’lerde en hızlı olanlar NVMe M.2 SSD olanlar oluyor. Okuma yazma hızları ortalama 2.000 MB/s hatta bazılarında 7.000 MB/s olabiliyor. Yani bu tip SSD’lerin okuma yazma hızları çok hızlı olanları olduğu gibi yavaş olanları da var. Bir diğer çeşit ise; SATA 3 SSD oluyor. Bunlar normal 2.5 inç boyutundaki HDD’den görünüm olarak farkı yok. Ancak hızları ortalama 500 MB/s oluyor. Mesela laptopu yavaş olanlar HDD’i çıkartıp yerine SATA 3 SSD takarlar. Bu tip SATA 3 SSD’ler hem masaüstüne hem de laptoplara tamamen uyum sağlarlar. Yani istediğiniz bilgisayara takıp çalıştırabilirsiniz. Oysaki M.2 SSD her bilgisayara olmuyor. Anakart üzerinde uygun yuvasının olması ve ayrıca teknolojisini desteklemesi gerekiyor. Haaa bide unutmadan normal HDD’lerin okuma yazma hızları maksimum 150 MB/s oluyor. Aradaki hız farkını görebiliyorsunuzdur.

Şimdi gelgelim yüce fasülyüsün faydalarına. Bilgisayarda işlemci, ram ve ekran kartı gerçekten çok önemli bileşenler. Bu değerler birbiri ile uyumlu çalışmak zorundalar. Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın işleri gibi değil. Benim “Çooook param var, alacam işlemciyi vuracam kırbacı” diyebilirsin. Ama uyum olmazsa istersen kralı gelsin gene katır gibi ağır çalışır. Mağaza reklamlarında i9 İşlemci, 8 GB RAM, 4 GB Ekran Kartı reklamlarına aldanmayın. Bunlar tamamen pazarlama stratejisi. Kardeşlerim, dostlarım sevgili Roma halkı, ucuz etin yahnisi olmaz! Ucuza teknoloji yok! Ucuza size kimse mal satmaz. Mağaza reklam yapmışmış, kampanyaymış, kumpanyaymış bunların hepsi kapitalist sistemin size dayattığı şeyler. (Ulan nasıl gaza geldim, bu yazıyı yazarken. İsyan çıkaracam nerdeyse)

Mesela bir i7 işlemci i5 işlemciden iyidir diye bir kural yok, 4 gb ekran kartı 2 gb ekran kartından daha iyidir diye bir şey yok, 4 gb ram 2 gb ramden daha güçlüdür diye bir şey ise hiç yok. Bunlara aldanmayın. Bakın şu ana kadar binlerce bilgisayara format attım, yeri geldi parçaladım, binlerce kişiye tavsiyede bulundum vs. Paranız ne ise aşağı yukarı aynı özelliklere sahip bir laptopu alabilirsiniz. Cidden aynen böyle! Yani gidin aynı özelliklere sahip bir Asus birde MSI bakın. Fiyatlarının neredeyse aynı olduğunu göreceksiniz. Hatta ucuz olan muhakkak bir şeylerin (donanım özelliklerinin yani) eksik olduğunu fark edeceksiniz.

Tabi daha çok detay var! Mesela iş bilgisayarı var, multimedya bilgisayarı var, oyun bilgisayarı vs. liste uzayıp gidiyor. Siz sırf özellikleri yüksek die gidip bir multimedya bilgisayarı aldığınızda “Ama bu ısınıyoooooooo” diye üzülmeyin sonra. Olmuyor arkadaş, böyle değil işte! Soluğu sonra teknik serviste alıyor. Eeee ama bu çok ses yapiiii diye şikayet! Isınır, yanar, kor olur. Dermanı yok kendine PC’nin! Sen ferrariyi köy yoluna sokarsın, sonra şahin yanından geçerken egsoz patlatır. Işık tutulmuş tavşan gibi kalırsın stabilize yolun soğuk toprağında! (Şiir gibi.)

 — Ha unutmadan bide SSD olacaksa en az 480 GB olandan alın! Rica ediyorum, gidip 120 GB almayın. PUBG olmuş 40 GB! İki oyun yükledikten sonra SSD’de yer kalmadı die bakakalırsın!

Benim anlatacaklarım bu kadar. Size kısaca bir şeyler anlatmaya çalıştım. Umarım az-buçuk anlaşılmıştır.

Son olarak önerdiğim laptop modeli hemen altta yer alıyor! İnceleyip karar verebilirsiniz.

1- Monster Abra A5 V17.1 Oyun Laptopu | Tıkla

 • İşlemci: Intel Core i5-11400H İşlemci 12M Önbellek, 4,50 GHz’e kadar
 • RAM: 8GB (1x8GB) DDR4 1.2V 3200MHz SODIMM
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 3050 4GB GDDR6
 • SSD: 500GB PCIe M.2 SSD (Okuma: 2400 MB/s – Yazma 1750 MB/s)
 • Ekran Özellikleri: 15,6″ FHD 1920×1080 144Hz IPS Mat LED Ekran
 • İşletim Sistemi: FreeDos (İşletim Sistemi Bulunmamaktadır.)

Resmî sitesinden ürünün teknik özelliklerini incelemek için tıklayınız…

2- Casper Excalibur G770.1075-B5H0X Oyun Laptopu | Tıkla

 • İşlemci: Intel Core i7-10750H işlemci 12M önbellek, 5.00 GHz’e kadar
 • RAM: 16GB DDR4 1.2V 2933MHz SODIMM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX1650 4GB 128 Bit GDDR6
 • SSD: 1TB HDD + 240GB M.2 SSD (SSD; Okuma: 560MB/s – Yazma: 500MB/s)
 • Ekran Özellikleri:6″ FHD IPS 45% 250NIT
 • İşletim Sistemi: FreeDos (İşletim Sistemi Bulunmamaktadır.)

Resmî sitesinden ürünün teknik özelliklerini incelemek için tıklayınız…

3- Acer Nitro 5 AN515-55 Oyun Laptopu | Tıkla

 • İşlemci: Intel Core i5-10300H işlemci 4,50 GHz’e kadar 8M önbellek
 • RAM: 16GB DDR4 1.2V 2666MHz SODIMM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX1650 Tİ 4GB 128 Bit GDDR6
 • SSD: 512GB SSD
 • Ekran Özellikleri: 15,6″ FHD 1920×1080 IPS 144Hz LED Ekran
 • İşletim Sistemi: FreeDos (İşletim Sistemi Bulunmamaktadır.)

Resmî sitesinden ürünün teknik özelliklerini incelemek için tıklayınız…

4- Lenovo Ideapad L340 Oyun Laptopu | Tıkla

 • İşlemci: Intel Core i7-9750HF İşlemci 12M Önbellek, 4,50 GHz’e kadar
 • RAM: 16GB DDR4 1.2V 2400MHz SODIMM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX1650 4GB 128 Bit GDDR6
 • SSD: 512GB SSD
 • Ekran Özellikleri: 15,6″ FHD 1920×1080 60Hz LED Ekran
 • İşletim Sistemi: FreeDos (İşletim Sistemi Bulunmamaktadır.)

Resmî sitesinden ürünün teknik özelliklerini incelemek için tıklayınız…

5- Asus TUF Gaming F15 FX506LI-HN077 Oyun Laptopu | Tıkla

 • İşlemci: Intel Core i5-10300H işlemci 4,50 GHz’e kadar 8M önbellek
 • RAM: 16GB DDR4 1.2V 2933MHz SODIMM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX1650 Tİ 4GB 128 Bit GDDR6
 • SSD: 512GB SSD
 • Ekran Özellikleri: 15,6″ FHD 1920×1080 IPS 144Hz LED Ekran
 • İşletim Sistemi: FreeDos (İşletim Sistemi Bulunmamaktadır.)

Resmî sitesinden ürünün teknik özelliklerini incelemek için tıklayınız…

6- HP Pavilion Gaming 15-EC2041NT Oyun Laptopu | Tıkla

 • İşlemci: AMD Ryzen™ 7 5800H işlemci 3,20 GHz’e kadar 16M önbellek
 • RAM: 16GB DDR4 1.2V 3200MHz SODIMM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX3050 Tİ 4GB GDDR6
 • SSD: 512GB SSD
 • Ekran Özellikleri: 15,6″ FHD 1920×1080 IPS 144Hz LED Ekran
 • İşletim Sistemi: Windows 10 Home

Resmî sitesinden ürünün teknik özelliklerini incelemek için tıklayınız…

7- Lenovo IdeaPad Gaming 3i Oyun Laptopu | Tıkla

 • İşlemci: Intel Core i5-10300H işlemci 4,50 GHz’e kadar 8M önbellek
 • RAM: 16GB DDR4 1.2V 2933MHz SODIMM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX1650 4GB 128 Bit GDDR6
 • SSD: 512GB M.2 PCIe NVME SSD
 • Ekran Özellikleri: 15,6″ FHD 1920×1080 IPS 120Hz LED Ekran
 • İşletim Sistemi: FreeDos (İşletim Sistemi Bulunmamaktadır.)

Resmî sitesinden ürünün teknik özelliklerini incelemek için tıklayınız…

2 Yorum

2 Yorum

 1. Duygu Karaca

  14 Şubat 2022 at 21:04

  bilgiler için çok teşekkür ederim. sayenizde kaliteli bir laptop satın aldım. sağolun.

  • Muhammet Behlül Canik

   1 Mart 2022 at 17:07

   Ne aldınız ve ne kadar memnunsunuz? ben de almayı düşünüyorum yardımcı olur musunuz?

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı