Bilgi

2019 Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar?


Ehliyet Harç Ücretleri 2019 yılı için belirli bir oranda bir zam yapılmıştır. İlk defa ehliyet alacaklar zamlı tarife üzerinden ehliyetlerini alacaklar. Yeni harç ücreti miktarları resmi gazetede yayınlanmıştır. Zamlı harç ücretleri 1 Ocak 2019 itibariyle uygulanacaktır. Güncel harç ücretleri aşağıda listelenmiştir.

2019 Ehliyet Harçları (Güncel)

Herhangi bir ehliyet sınıfı için “harç ücreti, değerli kağıt bedeli, vakıf payı” şeklinde toplam üç kalemde ödeyeceğiniz ücret aşağıdaki gibi olacaktır.

Ehliyet “Harç Ücretleri” 2019 yılı için A1, A2, A, F ve H sınıfları için 203.40 TL olarak, B sınıfı için 613.00 TL ve C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfları için 1023.20 TL olarak belirlenmiştir. “Değerli Kağıt Bedeli” tüm ehliyet sınıfları için 165 TL‘dir. Ayrıca “Vakıf Payı” (Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı) aynı şekilde tüm ehliyet sınıfları için 31 TL olarak belirlenmiştir.

Not: Değerli kağıt bedeli ve vakıf payı her sınıf için aynıdır, yalnızca harç ücreti değişmektedir. İlk kez ehliyet alacaklar ve ehliyetini kayıp yada farklı nedenlerle yenilemek isteyenlerden aşağıda yazılı olan tutarlarda ehliyet harçları alınacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken harç ücretidir. Harç ücretini yalnızca yeni ehliyet alacak olanlar ödeyecektir. Ehliyetini yenileyecek olanlar yalnızca değerli kağıt bedeli ile vakıf payını ödeyeceklerdir.

İlk Defa Sürücü Belgesi Müracaatında İstenen Belgeler

1- Sürücü Belgesi Dosyası (Şoförler Odasından)

2- Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

3- Sürücü Sağlık Raporu (Resmi yada Özel Sağlık Kuruluşlarından)

4- Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz

5- 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)

6- Kan Grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Not: Sürücü sertifikasının alındığı yere bakılmaksızın herhangi bir trafik tescil kuruluşuna müracaat edilebilir. Yeni ehliyet alacaklar yada ehliyetini yenileyecek olanların ehliyeti, başvuru yaptıkları tarihten sonraki 15 gün içerisinde ehliyetlerine kavuşmaktadır.

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı