Bilgi

B Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “B Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Sürücü Belgesi veya diğer adıyla Ehliyet yetkili kurumlar tarafından verilen; karayolunda seyreden motorlu veya motorsuz araçların bireyler tarafından idare edilebilmesine olanak tanıyan ve kimlik işlevi görebilen resmi bir belgedir. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren eski tip sürücü belgeleri yeni tip sürücü belgelerine çevrilmiştir. Eski tip sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri 31 Aralık 2020 tarihine kadar tamamlanması planlanmaktadır. Yenilenen sürücü belgesi sınıfları M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F sınıfı sürücü belgesi olmak üzere 16 farklı kategoride sınıflandırılmıştır.

B Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

Yapılan yeni düzenlemeye göre; B Sınıfı Sürücü” belgelerine sahip olanlar “B, B1, M, D1 ve F Sınıfı Sürücü Belgesine” sahip olmuş olacaklardır. Yani hali hazırda eski veya yeni tip B sürücü belgeniz varsa aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz.

 • B sınıfı sürücü belgesi otomobil ve kamyonet kullanır.
 • B1 sınıfı sürücü belgesi 4 tekerlekli motosiklet (ATV gibi) kullanır.
 • M sınıfı sürücü belgesi 2-3-4 tekerlekli motorlu bisiklet (Moped) kullanır.
 • D1 sınıfı sürücü belgesi minibüs kullanır.
 • F sınıfı sürücü belgesi traktör kullanır.

Peki B, B1, M, D1 ve F Sınıfı Sürücü Belgesine sahip olanlar hangi araçları kullanabileceklerdir?

B sınıfı sürücü belgesi otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. Belge sahibi, ilgili tip onayı yönetmeliklerine aykırı olmamak ve 29/5/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilen; eğitimi tamamlamak ya da yetenek ve davranış sınavını geçmiş olmak kaydıyla azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir. B Sürücü Belgesi almak için bakımından 18 yaşını tamamlamış olmak gerekir. Bunun dışında ki şartlar genel şartlardır. Deneyim şartı yoktur.

B1 sınıfı sürücü belgesi net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen dört tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. Elektrik ile çalışan araçların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz. B1 ehliyet için 16 yaşını tamamlamış olmak gerekir.

M sınıfı sürücü belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir. Ancak M ehliyet dışında bütün ehliyet sınıfları da MOPED kullanabilir. M sınıfı ehliyet almak için en az 16 yaşını tamamlamak gerekir.

D1 sınıfı sürücü belgesi minibüs kullanacaklara verilir. Bu ehliyet ile otobüs sürülemez. Bu sınıf 16+1 kapasiteli minibüsleri kullanır. Aynı zamanda alt sınıflarına ait ehliyetlerden B, B1, M, F sınıflarına ait araçları da kullanabilir. Yaş şartı olarak 21 yaşını tamamlama şartı vardır. D1 deneyim şartı olarak B sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir. Yani B ehliyet sahibi olmadan D1 ehliyet alamazsınız.

F sınıfı sürücü belgesi lastik tekerlekli traktör kullanacaklara verilir. Bu ehliyet için 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Ayrıca deneyim şartı aranmamaktadır. Her sürücü adayında olduğu gibi F sınıfı almak isteyen sürücü adayları da yetkili olan pratisyen yada uzman hekimden sürücü olur sağlık raporu almak zorundadır.

 • Yeni Ehliyet Sınıfları Nelerdir? Ehliyet Sınıfları ve Kapsamları | Devamı Oku
 • 2019 Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar? | Devamı Oku

2 Yorum

2 Yorum

 1. Müslim soylu

  15 Aralık 2019 at 17:54

  Yüzde 40 rapor olan hanngi sınıf ehliyet sınıfına sahip olmalı
  Müslim soylu

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı