Bilgi

2020 TYT Felsefe Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM)


Herkese Merhaba. Bu yazımızda 2020 TYT Felsefe Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM) konusunda kısaca bilgi vermeye çalışacağız. 2020 Yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan TYT Felsefe Konuları belli oldu! Sizlere bu yazımızda TYT Felsefe konuları hakkında kısaca bilgi vereceğiz. Bildiğiniz üzere yeni bir sınav dönemine girdik. Adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumlu olacaklardır.

2020 TYT Felsefe Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM)

 • Felsefenin Konusu: Felsefenin tanımı, bilgelik, felsefenin anlamı, felsefenin soruları, felsefi düşüncenin nitelikleri, hayatın anlamlandırılması.
 • Ahlak Felsefesi: Ahlak felsefesinin konusu, iyi ve kötü kavramları, erdem ve yaşam ilişkisi, özgürlüğün anlamı, ahlaki eylemin amacı, evrensel ahlaki ilkeler.
 • Bilgi Felsefesi: Bilgi türleri, doğruluk ve gerçeklik, bilginin doğruluk ölçütleri, felsefenin bilgiye bakışı, bilgi felsefesinin problemleri, bilginin mümkünlüğü, bilginin kaynağı.
 • Bilim Felsefesi: Bilime felsefesinin konusu, felsefe ve bilim ilişkisi, bilimin ve bilim anlayışının gelişimi, bilim felsefesi yaklaşımları, bilimsel yöntem.
 • Din Felsefesi: Din felsefesinin konusu.
 • Sanat Felsefesi: Sanat felsefesinin konusu, güzellik kavramı, güzelliğin kaynağı, sanat eserlerinin nitelikleri, sanata ve sanatçıya etki eden unsurlar.
 • Siyaset Felsefesi: Devletin nasıl ve neden ortaya çıktığı, toplumun düzenine ilişkin görüşler
 • Varlık Felsefesi: Varlık felsefesinin konusu, varlıkla ilgili temel sorular, varlığın niceliği ve temel niteliği, çağdaş varlık görüşleri.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS)

Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) başvurabilirler.

Adaylar genel olarak bir yükseköğretim kurumuna yerleşmek için iki aşamalı sınava (TYT ve AYT) girmeleri gerekmektedir. Adaylar ilk olarak Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumuna girmelidir. Bir üniversiteye yerleşebilmek için zorunlu bir sınavdır ve ilk aşamayı temsil eder. Testin amacı mantıksal düşünme, akıl yürütme, değerlendirme ve düşünme temelli soru çözme becerilerini ölçmektir.

1. Oturum: Temel Yeterlilik Testi (TYT)

Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri testi yer alacaktır. Sorular lise müfredatından gelecektir ve bu oturuma girmek zorunludur. Bu oturum 20 Haziran 2020 tarihinde yapılacaktır. Adaylar tercih yapabilmek için bu oturumdan en az 150 puan almak zorundadır. 150 puanın altında kalanlar tercih yapamazken 180 puan ve üzeri alanlar ise lisans bölümlerini tercih edebilecektir. Baraj puan modülü eski sistemle güdümlüdür, değişmemiştir. Buna ek olarak 200 ve üstü bir puan alan öğrencilerin puanları tercih yapmadıkları takdirde iki yıl geçerlidir.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Soru Sayısı
Türkçe Testi 40 Soru
Sosyal Bilimler Testi 20 Soru
Temel Matematik Testi 40 Soru
Fen Bilimleri Testi 20 Soru
Toplam 120 Soru (Sınav Süresi: 135 dk)

Türkçe Testi: Doğru Türkçe kullanımını ölçme, temel dil bilgisi, cümle kurma, paragraf, imla kuralları, yazım yanlışları, yorumlama, okuduğunu anlama, kelime hazinesi vb. konularını kapsar. Türkçe testinde toplam 40 soru sorulmaktadır.

Sosyal Bilimler Testi: Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe derslerinde genel durumu ölçme, ilke ve kavramları bilme, yorumlama vb. konularını kapsar. Sosyal bilimler testinde Tarih 5 soru, Coğrafya 5 soru, Felsefe 5 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe soruları) 5 soru olmak üzere toplam 20 soru sorulmaktadır.

Temel Matematik Testi: Temel Matematik kurallarının ölçülmesi, temel işlemlerin yapılabilirliği, temel matematik eksenli soyut işlemler yapabilme ve gündelik hayatta kullanımı vb. konularını kapsar. Matematik testinde toplam 40 soru sorulmaktadır.

Fen Bilimleri Testi: Fizik, Kimya ve Biyoloji’de temel kavramları ve ilkeleri ölçme, kullanabilme vb. konularını kapsar. Fen bilimleri testinde Fizik 7 soru, Kimya 7 soru ve Biyoloji 6 soru olmak üzere toplam 20 soru sorulmaktadır.

2. Oturum: Alan Yeterlilik Testinde (AYT)

Alan Yeterlilik Testinde (AYT) sorular dört yıllık lise müfredatından gelmektedir. AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. Adaylar TYT sonrasında AYT’ye girmek zorunda değildir. Fakat genel olarak 4 yıllık üniversiteler TYT+AYT ile aldığı için bu sınava girilmesi gerekmektedir. Bu oturum 21 Haziran 2020 tarihinde yapılacaktır.

Alan Yeterlilik Testinde (AYT) Soru Sayısı
Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler – 1 Testi 40 Soru
Sosyal Bilimler-2 Testi 40 Soru
Matematik Testi 40 Soru
Fen Bilimleri Testi 40 Soru
Toplam 160 Soru (Sınav Süresi: 180 dk)

Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 Testi: Türk Dili ve Edebiyatından 24 soru, Tarih-1’den 10 soru, Coğrafya-1’den 6 soru sorulmaktadır. (Toplam: 40 Soru)

Sosyal Bilimler-2 Testi: Tarih-2’den 11 soru, Coğrafya-2’den 11 soru, Felsefe Grubundan (Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık) 12 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden (veya ilave Felsefe Grubu soruları) 6 soru sorulmaktadır. (Toplam: 40 Soru)

Matematik Testi: Matematik testinde ilgili konulardan toplam 40 soru sorulmaktadır. (Toplam: 40 Soru)

Fen Bilimleri Testi: Fizik’ten 14 soru, Kimya’dan 13 soru ve Biyoloji’den 13 soru sorulmaktadır. (Toplam: 40 Soru)

3. Oturum: Yabancı Dil Testi (YDT)

Yabancı Dil Testi (YDT) ise tamamen farklı bir durumda olup TYT sonrasında DİL puanı ile öğrenci alan bölümlere girmek isteyen adaylara yöneliktir. YDT’de ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır. Adaylar TYT sonrasında YDT’ye girmek zorunda değildir. Bu oturum 21 Haziran 2020 tarihinde yapılacaktır. Yabancı dil oturumunda her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir. Sınav süresi 120 dk olup ilgili yabancı dil seçeneğinden toplam 80 soru sorulacaktır.

2020 YKS Ne Zaman Yapılacak ve Testlerin Süresi Ne Olacaktır?

 • Temel Yeterlilik Testi (TYT): 20 Haziran 2020 Cumartesi, 135 dakika
 • Alan Yeterlilik Testi (AYT): 21 Haziran 2020 Pazar, 180 dakika
 • Yabancı Dil Testi (YDT): 21 Haziran 2020 Pazar, 120 dakika

YKS (TYT ve AYT) Sınav Tarihleri: Resmi büyütmek için üzerini tıklayınız.

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı