Bilgi

2021 Yılı Araç Muayene Ücreti Ne Kadar?


Araç muayene ücreti, TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenerek kamuoyuna açıklanır. Günümüzde her ilde araç muayene istasyonları olduğu gibi çoğu ilçede de söz konusu merkezler mevcuttur. Aracın zorunlu muayenesini yaptırmak isteyen araç sahipleri TÜVTÜRK resmi internet sitesinden randevu almayı müteakip belirlenen gün ve saatte araçlarını muayeneye götürebilirler.

Araç muayenesi, Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddesi gereği tüm araçlar tarafından yaptırılması gereken zorunlu bir işlemdir. Araç muayenesi ticari araçlar için 1 yıl, diğer araçlar için 2 yıl geçerlidir. Araç muayenesi yaptırıldığında aracın ruhsatına görevliler tarafından, ne zaman muayenenin son günü olduğunu belirten barkod yapıştırılır. Söz konusu sürenin aşılmasına rağmen araç muayenesinin yaptırılmaması durumunda cezai yaptırımla karşılaşılır. Trafik denetimlerinde araç muayene tarihinin geçmiş olması tespit edilirse, söz konusu cezai işlemler uygulanır. Araç muayenesi, zorunlu olmasının yanında aynı zamanda aracın güvenli şekilde kullanılması için de bir güvencedir.

Araç muayene ücretleri her yıl güncellenmektedir. Bu kapsamda araç muayene ücreti 2021 yılı için 372,88 TL olarak belirlenmiştir. TÜVTÜRK tarafından yapılan muayene sonucunda araca kusursuz, kusurlu ya da hafif kusurlu rapor verilir. Kusursuz rapor verilmesi, aracınızda herhangi bir sorunun olmadığı anlamına gelir. Hafif kusurlu rapor verilmesi durumunda, aracın muayeneden geçmemesi söz konusu değildir. Bu raporla da araç, muayeneden geçmiş sayılır. Fakat muayene sonrasında aracınıza kusurlu raporu verildiyse; araç, muayeneden kalmış demektir. TÜVTÜRK görevlileri tarafından belirlenen problemlerin giderilmesi sonrasında araç tekrar muayeneye girmelidir.

2021 araç muayene ücreti, aracın niteliğine göre değişir. Bu kapsamda araç cinslerine göre muayene ücreti aşağıda belirtilmiştir:

2021 Yılı Araç Muayene Fiyatı Ne Kadar?

  • Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet: 189,98 TL
  • Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork: 372,88 TL
  • Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker: 503,86 TL

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Fiyatı: Egzoz Gazı Emisyon ölçümü 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle KDV dahil 90 TL‘dir. Eğer aracınızın egzoz gazı emisyon ölçümü yoksa veya süresi geçtiyse bunu yapmanı gerekiyor. Bu egzoz ölçümü için sanayideki yetkili yerlere veya muayene istasyonları yanında bulunan yetkili yerlerden ölçüm yaptırabilirsiniz.

Egzoz Gazı Ölçüm Periyodları

  • Hususi (binek) ve Resmi Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir yapılmalıdır.
  • Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır.

Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.

Tüm istasyonlarda kredi kartı, banka kartı ve nakit olarak ödeme yapılabilmektedir. Kredi kartı veya banka kartıyla yapılan işlemlerde, hizmet sağlayıcı firmanın yasal mevzuata göre belirlediği hizmet bedeli ödeme tutarına eklenmektedir.

Yukarıda kategorileri belirtilmiş araç sınıfları dışında kalan taşıtların, hangi kategoriden ücretlendirilecekleri T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca belirlenir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesi uyarınca, muayene süresi geçirilen her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücreti %5 oranında fazla bedel ile tahsil edilir.

Fiyatlara KDV dahildir.

Muayene raporu sonucuna göre “Ağır Kusurlu” veya “Emniyetsiz” olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmaz.

Sabit muayene istasyonlarında muayeneleri onaylanmayan araçlar muayene tekrarını, Türkiye genelinde aynı araç grubuna hizmet veren tüm istasyonlarda, bir ay içerisinde ücretsiz yaptırabilirler.

Muayene tekrarı yapılmış olan veya bir aylık süre içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır.

2 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı