Bilgi

Aracımın Muayene Tarihi Gelmeden Muayenesi Yapılır mı?


Türkiye’de trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin kontrol edilerek, trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmadığının tespit edilmesi işlemine araç muayenesi denilir. Araç muayenesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereğince zorunludur ve sadece yetkili tek kuruluş olan TÜVTÜRK tarafından yapılır.

Aracınızın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de dilediğiniz muayene istasyonuna gelerek araç muayene işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aracınızın bir sonraki muayene tarihi, muayeneye gelmiş olduğunuz tarih üzerinden hesaplanır ve ruhsatınıza işlenir. Örnek olarak, 30 Mayısa kadar araç muayene süreniz olduğu halde 15 Mayıs tarihinde aracınızı muayeneye getirecek olursanız ve aracınız muayeneden geçer ise, bir sonraki muayene süreniz aracınız periyodu çerçevesinde 15 Mayıs olarak değerlendirilir.

Muayenesi yapılan araçlara, muayeneden geçemediği takdirde eksikliklerinin tamamlanması için süre verilir ve aracın 1 ay içerisinde tekrar muayeneye getirilmesi istenir. Muayeneden geçemeyen araçlar ücretsiz muayene tekrar hakkı için muayenenin yapıldığı aynı istasyona veya aynı ildeki diğer tüm sabit muayene istasyonlarına gitmek zorundadır. Eğer 1 aylık süre geçirildikten sonra muayeneye gelinirse, ücretsiz muayene tekrar hakkı kaybedilir ve yeniden ücretli genel muayene yaptırmak gerekir.

Öncelikle randevu alırken ruhsatınızı mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Tüm araç sahipleri internet üzerinden online TÜVTÜRK araç muayene randevusu (tıkla) alabilir. TÜVTÜRK’ün internet adresine girilip, Araç Muayene Randevu linki tıklandığında gelen ekranda plaka numarası yazılarak randevu alınacak şehir seçilir. Devam butonuna tıklanarak muayene randevu alma aşamalarına geçilir. TÜVTÜRK muayene için randevu alma sistemi aşama aşama sizi yönlendirecektir.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Gültekin

    7 Eylül 2021 at 16:20

    Özel Amaçlı Hususi Otomobillerin muayenesi kaç yılda bir oluyor.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı