Bilgi

Aracımın Muayene Tarihi Gelmeden Muayenesi Yapılır mı?


Türkiye’de trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin kontrol edilerek, trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmadığının tespit edilmesi işlemine araç muayenesi denilir. Araç muayenesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereğince zorunludur ve sadece yetkili tek kuruluş olan TÜVTÜRK tarafından yapılır.

Aracınızın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de dilediğiniz muayene istasyonuna gelerek araç muayene işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aracınızın bir sonraki muayene tarihi, muayeneye gelmiş olduğunuz tarih üzerinden hesaplanır ve ruhsatınıza işlenir. Örnek olarak, 30 Mayısa kadar araç muayene süreniz olduğu halde 15 Mayıs tarihinde aracınızı muayeneye getirecek olursanız ve aracınız muayeneden geçer ise, bir sonraki muayene süreniz aracınız periyodu çerçevesinde 15 Mayıs olarak değerlendirilir.

Muayenesi yapılan araçlara, muayeneden geçemediği takdirde eksikliklerinin tamamlanması için süre verilir ve aracın 1 ay içerisinde tekrar muayeneye getirilmesi istenir. Muayeneden geçemeyen araçlar ücretsiz muayene tekrar hakkı için muayenenin yapıldığı aynı istasyona veya aynı ildeki diğer tüm sabit muayene istasyonlarına gitmek zorundadır. Eğer 1 aylık süre geçirildikten sonra muayeneye gelinirse, ücretsiz muayene tekrar hakkı kaybedilir ve yeniden ücretli genel muayene yaptırmak gerekir.

Öncelikle randevu alırken ruhsatınızı mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Tüm araç sahipleri internet üzerinden online TÜVTÜRK araç muayene randevusu (tıkla) alabilir. TÜVTÜRK’ün internet adresine girilip, Araç Muayene Randevu linki tıklandığında gelen ekranda plaka numarası yazılarak randevu alınacak şehir seçilir. Devam butonuna tıklanarak muayene randevu alma aşamalarına geçilir. TÜVTÜRK muayene için randevu alma sistemi aşama aşama sizi yönlendirecektir.

Hatırlatma : En fazla 30 gün ileri tarihe randevu alabilirsiniz.

Plakanızın son muayene tarihi TÜVTÜRK muayene kayıtlarından kontrol edilecek olup, son muayene tarihinizden en erken 30 güne kadar randevu alabilirsiniz.

7 Yorum

7 Yorum

 1. Gültekin

  7 Eylül 2021 at 16:20

  Özel Amaçlı Hususi Otomobillerin muayenesi kaç yılda bir oluyor.

 2. Ramazan

  16 Kasım 2022 at 07:03

  Beş ay önceden araç muayenesi yapılırmi

  • Cüneyt Çağala

   16 Kasım 2022 at 21:57

   hayır, en fazla 1 ay önceden.

   • Opus

    21 Kasım 2022 at 15:23

    Neye göre 1 ay önceden nerde yazıyor diyelim aracıma lpg taktırdım vizeye 1 yıl var 1 ay vizeye sokmadan hakkım var sonra 11 ay kaçak mı gezecem nerde yazıyor bu kanun

    • Mya

     11 Şubat 2023 at 11:39

     Sizinki Tadilat,muayene veya vize farklı …

 3. KEMAL

  25 Aralık 2022 at 16:03

  Benim ki Nisan 2023 te bitiyor,31 Aralık 2022 ye randevu almak istedim bitim tarihine en fazla 8 gün kala randevu alabilirsiniz diye tüvtürk randevu vermedi,Yorum sizin

 4. Cüneyt Çağala

  5 Ocak 2023 at 01:04

  resmi ekledim.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı