Bilgi

4G ile 4.5G Farkı Nedir?


Forumlara şöyle bir baktım lakin bu konuda neredeyse hiçbir bilgi yok. Sizlere bu makalede kısa bir şekilde 4.5G ile 4G arasındaki fark konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

Hepimizin de bildiği gibi 4.5G yeni nesil bir bağlantı teknolojisi ve diğer adı (açılımı) 4. Jenerasyon Bağlantı Teknolojisi olarak biliniyor. Yani 2G ve 3G’nin devamı. Bu nedenle aslında 4.5G dediğimiz şey aslında 4G. Dünyanın bir çok ülkesinde 4G teknolojisi aktif kullanılıyor. Ancak dünyada 4.5G kavramı pek yaygın değil. Bunun yerine LTE Advanced terimi kullanılmakta. Ülkemizde yeni bir teknoloji olduğundan ve bolca reklamı yapıldığından 4G öğrenemeden 4.5’yi öğrendik.

  • LTE = 4G
  • LTE Advanced (+ MIMI Teknolojisi) = 4.5G

Bir teknoloji firması olan Qualcomm’un LTE Advanced ismini verdiği 4G teknolojisi Huawei gibi şirketler tarafından 4.5G olarak isimlendirildi. 4G 2009 yılından beri bir çok ülkede kullanılıyor. Klasik 4G 100 Mbps bağlantı hızı sağlarken, 4.5G 450 Mbps’ye kadar bağlantı hızı sağlıyor. Ancak bu hız her zaman ve her yerde olayı için geçerli değil. Birincisi telefonun desteklemesi ve ikincisi GSM şirketin altyapısına bağlı. Telefon modelleri 4.5G desteklediği halde bazıları 150, bazıları 300 ve bazıları 450 Mbps destekliyor.

Peki 4G ile 4.5G arasındaki farkı sağlayan şey ne? Elbetteki 4G’nin kullandığı LTE teknolojisinde LTE Advanced’in (yani 4.5G’nin) iki tane taşıyıcıyı birleştirip MIMO teknolojisi ile yüksek hızlarda veri transferi sağlaması. Her ne kadar aktif kullanıma açılsa da halen deneysel araştırmaları devam ediyor. Çünkü 4.5G 5G için bir geçiş teknolojisi olarak değerlendiriliyor.

Türkiye genelinde Nisan 2016’da ile 4.5G teknolojisi kullanıma açıldı. Artık bir çok kişi 4.5G’ye geçemk için SIM Kartını ve telefonunu değiştiriyor.

Basit bir şekilde 4.7 GB’lik bir filmi 4G ile 6 dakikada indirirken 4.5G (300 Mbps’lik telefon) ile 2 dakikada indirebileceksiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı