Bilgi

4.5G Batarya ve Kota Sorunu


Bu yazıda teknik detaylara yer vermeden 4.5G hakkında biraz bilgi vermeye çalışacağım. Eminim sizde 4.5G’ye geçtiniz veya geçmeyi düşünüyorsunuz. 4.5G Günümüz şartlarında olabildiğince hızlı bir internet erişimi sağladığı bilinen bir gerçek. Hız konusunda 3G’den hızlı. Buraya kadar herşey tamam. Ancak 4.5G’ye geçiş yapıldıktan sonra telefonunuzda iki sorun ortaya çıkıyor.

Bunlardan ilki kota sorunu diğeri ise kuşkusuz kota sorunu. Normal şartlar altında 3G kullandığınınız dönemde 4.5G’ye geçişten sonra kota sorunu ortaya çıktığına eminim. Artık kotanız yetmemeye bu konuda GSM Şirketinizden uyarı üstüne uyarı almaya başladınız. Batarya sorunu ise farketmeseniz bile ciddi oranda düştüğünü söyleyebilirim.

56K Modem dönemini hatırlayanlar iyi bilir. Bu dönemde bile internete normal şartlar altında erişilebiliyor. Çok düşük düzeyde de olsa kullanılabiliyordu. Ancak günümüzde artık kullandığımız tarayıcılar ve bağlantı sistemleri daha üst düzey işlemci, ram ve enerji istiyor.

Hal böyle iken günümüz teknolojisi ile sağlanan bir internet bağlantısı 4.5G’ye geçişte harcanan enerji miktarı talebini ve kota sorununu beraberinde getiriyor. Bir çok arkadaşımın tekrar 3G’ye geçtiğine tanık olduğumu söyleyebilirim. Maalesef ki bu durumun önüne geçilmesi çok zor. Yani 4.5G paketine geçiş yaptığınız anda daha yüksek hızdaki bağlantı kotanızı aşmanıza neden oluyor. Tabiki 4.5G diğer bağlantılara göre daha yüksek düzeyde ram, işlemci istiyor. Buda bataryanın çabuk bitmesine neden oluyor.

Diğer bir durum ise milyar dolar değerinde 4.5G frekansı satın alan GSM şirketleri bir şekilde bunun faturasını kullanıcıya yansıtıyor. Avrupada kota sorunu biraz daha farklı. Herhangi bir Avrupa ülkesinde paket biraz daha yüksek ve ucuz. Yıllardan beride bir çok Avrupa ülkesi 4G bağlantı hızını kullanıyor.

Buradaki asıl sorun 4 GB gibi aslında olabildiğince düşük kapasiteli bir kotanın çok yüksek fiyata satılması başka hiçbir şey değil. Tabi şirketler bunu bildiğinden azami en düşük düzeyde tutarak kullanıcının sürekli olarak kota satın almasını istiyor.

Eğer hala 4.5G ye geçmek gibi bir niyetiniz varsa bir kez daha düşünmenizde fayda var. Aksi halde uygulama sayısını azaltıp film/video izleme olayını düşürmeniz gerekiyor. Ortalama bir film 700 MB civarında iken 1 aylık süreçte 3-4 film izlemeniz doğrudan kotanızın bitmesine neden olacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı