Bilgi

5+ En İyi WordPress Galeri Eklentisi


Bir wordpress web sitesinde olmazsa-olmaz eklentilerinden biride kuşkusuz “galeri eklentisi” olduğunu düşünüyorum. Özellikle resim/fotoğraf gibi zengin görsel içerikli materyal kullanıyorsanız bir wordpress galeri eklentisi kullanmanız zorunlu bir hal alıyor. Web platformlarında hali hazırda bir çok galeri eklentisi bulunuyor. Ancak bunların bazılarında kullanılabilirliği düşük olduğu için yükleyip silmekten başka çare kalmıyor. Bizde bu yazımızda şu anda en çok kullanılan ve tavsiye edilen galeri eklentileri hakkında kısa bilgi vermeye çalışağız.

WordPress sitenizde kullanmak için en iyi #WordPress galeri eklentisi diye ufak bir araştırma yaptığınızda aşağıda önerdiklerim dışında bir çok alternatife tanık olacaksınız. Ancak bir çoğunun en büyük problemi fonksiyonel açıdan daha fazla özellik sunmaları. Eklentinin sahip olduğu kodlamalar ve ayar çokluğunun fazlalığı yüzünden sitenize aşırı yük binecek ve bu durum sitenizin yavaşlamasına neden olacaktır.

En İyi WordPress Galeri Eklentisi

1- Envira Gallery WordPress Galeri Eklentisi

Şu anda “en iyi wordpress galeri eklentisi” denildiğinde akla ilk gelen isimlerden birisi “Envira Gallery WordPress Galeri Eklentisi” olduğunu söyleyebilirim. Bu eklenti öylesine mükemmel özelliklere sahip ki bu galeri eklentisi ile wordpress web sitenizde ki resimleri/fotoğrafları sergilemek adına yapamayacağınız şey yok. Hali hazırda 100 binden fazla webmaster’ın tercih ettiği bir eklenti. Daha önce farklı bir eklenti kurup memnun kalmadıysanız veya bunu denediyseniz vazgeçmeyeceğinize eminim. Bu eklentiyi indirip ayarlarını düzgün bir şekilde yaptığınızda görsel açıdan sitenize çok şey kattığını farkedeceksiniz. Envira‘da kullanılacak ek özellikler Add-on şeklinde. Yani bir özelliği kullanmak istediğinizde yapmanız gereken tek şey o özelliği aktif etmek. İşte kullanımı bu kadar kolay. Ayarlar içinde kaybolmak istemeyenlerin tercih edeceği bir eklenti. (Resmi Link)

2- NextGen Pro WordPress Galeri Eklentisi

En iyi wordpress galeri eklentilerinden bir diğeri ise  NextGen Pro WordPress Galeri Eklentisi. NextGen Pro’yu incelediğimizde Nextgen Envira’ya göre çok daha fazla özelliklere sahip bir galeri eklentisi olduğunu görüyoruz. Görsel açıdan Envira’yı aratmayacak bir eklenti. Ancak şunu hatırlatmadan geçemeyeceğim. Envira’da yer alan tüm özelliklerin bir çoğu Nextgen’in ücretsiz versiyonunda da bulunuyor. Alternatif olarak ücretsiz versiyonu bulunan Nextgen WordPress Galeri Eklentisini Envira’yı beğenmemeniz halinde tavsiye edeceğim ikinci eklenti. Bugüne kadar 1 milyondan fazla indirilmiş olan bu galeri eklentisini denemeden başka eklentilere bakmayın derim. (Resmi Link)

3- Lightbox Gallery WordPress Eklentisi

Bu wordpress eklentisi Türkçe de dahil olmak üzere 22 yabancı dil desteği sunuyor. Bence Lightbox Gallery eklentisi kullanım basitliği açısından hoşunuza gidebilecek birkaç farklı görünüm sunacak. Görsellere meta veriler de girebileceğiniz bu eklenti, web sitenize oldukça hoş bir hava katacaktır diye düşünmekteyim. (Resmi Link)

4- FooGallery WordPress Galeri Eklentisi

Olabildiğince ilginç ve adı pek duyulmamış bir eklenti. Nedense alışkanlıklardan olsa gerek bir çok galeri indirmek istediğinde yabancı kaynaklara bakmıyor. Türkiye’de bir eklenti indirmek istediğinde haliyle Türkçe içerikli kaynaklara bakıp eklentileri indiriyoruz. Ancak wordpres kütüphanesi sürekli gelişen, değişen ve yenilik içeren bir platform olduğu için yeni çıkanlardan pek haberimiz olmuyor. Bu eklentiyi denemenizi tavsiye ederim. Bir Envira kadar değerli bir eklenti. (Resmi Link)

5- Photo Gallery WordPress Galeri Eklentisi

Ve son olarak yaklaşık 300 bin kişinin indirdiği bir eklentiden bahsetmek istiyorum. Olabildiğince şı bir kutuda görüntülenen ve tamamen duyarlı galerileri oluşturmanıza olanak tanıyan Photo Gallery eklentisi galerinizi küçük resim, slayt gösterisi ve kompakt albüm görünümleri gibi çeşitli şekillerde görüntüleyebilirsiniz. Fotoğraf Galerisi ayrıca, farklı görünümlere uyması için arayüzünde görüntüleri eklemenize ve düzenlemenize olanak tanır. Galerinize resimlerinizi ekleme olabildiğince kolay. Ancak burdada izleme talimatlarını kullanarak kısa kod eklemeniz gerekiyor. Beğenirseniz bunun Premium sürümünü kullanabilirsiniz. (Resmi Link)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı