Bilgi

WordPress Web Site Hızlandırma Yöntemleri (Kısaca)


WordPress ile oluşturulmuş web sitenizi çeşitli yöntemlerle hızlandırabilirsiniz. Bunun için internet ortamında wordpress web sitesi hızlandırma ile ilgili binlerce içerik bulunuyor. Burada size pratik ve kolay birkaç yöntemle sitenizi maksimum bir hıza nasıl getireceğinizi anlatmaya çalışacağım.

İlk olarak yapmanız gereken hosting firmanıza ek bir ücret ödeyerek paket yükseltmek olacaktır. Web sitenizin dahil olduğu sunucu paketinde işlemci, ram, harddisk, uplink, port hızı, trafik gibi seçeneklere ait değerler sitenizin daha hızlı açılmasında en büyük etkenlerden biridir. Sitenize erişen anlık ziyaretçi sayısı artmaya başladığında aşırı yükleme nedeniyle (işlemci, ram kullanımı) sitenizin daha yavaş açılmasına ve donmasına neden olacaktır. Bir üst pakete geçişle bu sorunun kısmen üstesinden gelebilirsiniz.

Web sitenizde kullandığınız eklentilerin sayısı sitenizin yavaş açılmasına neden olan ikinci büyük etkendir. Bu nedenle kullanmadığınız eklentileri kesinlikle silin ve mümkün olabilecek en az sayıda eklenti kullanmaya özen gösterin. Bu sitenize erişim hızına büyük katkısı olacaktır. Tavsiye edilmeyen, sitenizde kullandığınız tema ile ile uyumlu olmayan bir eklenti sitenizin kesintiler yaşamasına ve yavaşlamasına neden olacaktır.

Sitenizin mobil tarafında daha hızlı açılması için kesinlikle AMP eklentisini kurmalısınız. Kurulumu ve kullanımı ilk başta biraz saç baş yoldurtsa da Google’nin AMP destekleyen web siteleri aramalarda daha çok ilk sayfada çıkardığını rahatlıkla söyleyebilirim. Böylece hem geliriniz artacak hem de ziyaretçiler URL’nizi kliklediği anda maksimum hızda erişim sağlayacaktır.

Cache eklentileri bir wordpress web sitesi için olmazsa olmazlardandır. Ancak burada size tavsiyem premium dediğimiz ücretli seçeneklerden birini almanız. Özellikle yerli yapım olan WP Fastest Cache eklentisini kesinlikle tavsiye ediyorum. Bu eklentinin ücretli sürümü web sitenizi inanılmaz derecede hızlandıracaktır. Alternatif olarak W3 Total Cache, LiteSpeed Cache, WP Super Cache eklentilerini deneyebilirsiniz. Yalnız burada sadece bir tane cache eklentisini kurmalısınız. Birden fazla cache eklentisi çakışmalara neden olacağı için web sitenizde sorunlara neden olabilir.

Tema olarak kesinlikle lisanslı ve orijinal tema kullanmalısınız. Sağda solda indireceğiniz cracklı temalar içerisinde bazı açıklar barındıracağı için Google tarafından sitenizin sağlığı ve değeri için olumsuz etki oluşturacaktır.

Web siteniz ne kadar sade olursa açılması o derece daha hızlı olacaktır. Reklamlar dışında sayfada bulunan her kod parçacığı (widget vs.) sitenizin açılış süresini kısaltacaktır. Bu nedenle bir kullanıcı web sitenizin herhangi bir sayfasını açtığında reklamlarınız ve ilgili konu dışında diğer kod parçacıkları sitenizin açılma süresini düşürecektir.

Web sitenizin hızını GTmetrix ve Google PageSpeed Insights’den kontrol ederek bilgi sahibi olabilirsiniz. Anlatacaklarım kısaca bu kadar. Umarım faydalı olmuştur. Selametle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı