Bilgi

7 Adımda Okul Başarısı Nasıl Artırılır?


Okula başlayan her çocuk yaş grubu ne olursa olsun mutlaka yarışmak ve başarılı olmak zorundadır. Her zaman bir yarışın içinde olmak zorundayız. İlkokuldan başlayarak üniversite hatta yüksek lisans, doktora zamanına kadar farklı derslerde başarılı olduğumuzu kanıtlamak zorundayız. Eğitim sistemimizin doğruluğu tartışılırken biz nasıl başarımızı artıracağımızın yollarını arar olduk.

1. Sağlıklı ve Huzurlu Bir Yaşam: Listenin olmazsa olmazı. Herşeyin başı sağlık. Sadece fizyolojik değil psikolojik olarak da sağlıklı olmalıyız. Günümüzde maruz kaldığımız psikolojik baskılar, çevrenin olumsuz etkisi, yarış atı gibi sürekli koşturmamız, sürekli çalışmamız, yediklerimiz içtiklerimiz, üzüntülerimiz , sevinçlerimiz ve en önemlisi umutlarımız çoğu zaman bizi mutsuz ediyor. Bu mutsuzluk derinleştikçe hasta oluyoruz.O yüzden vereceğimiz asıl mücadele sağlıklı bir yaşam için kafaya bir şeyleri takmama mücadelesi olmalıdır.

2. Zaman Yönetimi : Zaman yönetimi nedir nasıl plan yapılmalıdır. Bu konuda o kadar çok kitap o kadar çok uzman var ki(!). Benim size nacizane tavsiyem kendiniz veya çocuğunuz için bir süre iyi bir araştırma yapmanız olacak. Çünkü en iyi teknik sizin en iyi kavradığınız ve en verimli olmayı başardığınız yöntemdir. Bu süre zarfında pomodora tekniği v.b teknikleri deneyebilirsiniz ve hangi teknikte başarılı olduğunuz kendiniz deneyimleyerek gördükten sonra zamanla zamanı etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.

3. Boş Zamanda Yapılan Etkinlikler: Aslı aslında boş zamanımızda yaptığımız etkinlikler en büyük tehlike Çünkü maalesef bazen ders çalıştığımız süreden daha çok saçma sapan işlerle ilgilenerek zamanımızı boşa harcıyoruz. Bunun için verilebilecek bir tavsiye tam olarak yok fakat kendi kendimizi o an yaptığımız ders çalışmanın dışındaki aktiviteleri bir şekilde not ederek ve yanına kaç dakika bu işler ile ilgilendiğimizi yazarak durum kontrolü yapabiliriz.

4. Kişiye Özgü Çalışma Stili : Her insanın farklı bir çalışma olabilir bu son derece saygı duyulması gereken bir konudur. Kişi en rahat ettiği ve en verimli olduğu çalışma şeklini belirledikten sonra başarıya bir adım daha yaklaşacaktır. Bugüne kadar başarısız olmuş olabilirsiniz ya da günlerce aynı derse etrafınızdaki birçok kişiden daha fazla çalışarak daha düşük not almış olabilirsiniz.Bu sizin yanlış bir çalışma stilinize sahip olduğunuzu gösteriyor. Bu için etrafınızda başarılı olan insanları ya da tarihte başarılı olan insanların nasıl çalıştığını inceleyebilirsiniz. Ayrıca çalışmalarınızı daha renkli ve eğlenceli bir hale getirebilmek için renkli not kağıtları renkli kalemler değişik not alma metotları deneyebilirsiniz.

5. Doğru Hedef Seçimi: Çocuğunuzun veya kendinizin okulda aldığı herhangi bir düşük not olur veya herhangi bir etkinlikten başarısız olması buna bağlı olarak da yeni hedeflerin konulması kişinin daha fazla çalışmasına neden olur. Hedef seçimi çok kritik bir süreçtir. Bu süreçte kişinin ulaşması mümkün olmayan koymak yerine adım adım birçok hedef koyması daha mantıklıdır. Sınavlara hazırlanan tıp fakültesini kazanmak İsteyen bir öğrenci ilk hedefim hiçbir zaman tıp fakültesini kazanmak olarak koymamalıdır. Bunun yerine hedeflerini adım adım örneğin kimyadan 10 net artmak şeklinde koymalıdır. Bu sayede Ulaştığınız minik hedefler hem motive edecek hem de asıl hedefinize ulaşmanızda size rehberlik edecektir.

6. Uyku: Uyku konusu her zaman tartışmaya açık bir konudur. Gelişim çağındaki bir çocuğun uykuya ihtiyacı elbette çok fazladır. Bu maddede günde kaç saat uyunmalı sorusunu tartışmak yerine belirlediğiniz uyku süresini en verimli şekilde değerlendirmenizi tavsiye ederim. Uyumadan önce telefon bilgisayar veya tabletten uzak durmalısınız.Herhangi bir şekilde uyku düzensizliği sorunu yaşayan insnalar mutlaka hekime görünmelidir.Çünkü uyku sayesinde dinlenmiş olan zihin ve vücut güne daha iyi başlamamızı sağlar. Enerji dolu bir gün de bizi her zaman başarıya yaklaştırır.

7. Eğitimci ile İyi İletişim Kurmak: Çocuğunuzun öğretmeni sizin danışmanınız bu kişiler her zaman iyi bir iletişim kurabileceğiniz insanlar olmalıdır Bu nedenle önyargılarınızdan arınıp bu kişilerle iletişim halinde olmanız ve gerçekleşecek herhangi bir sorunda mantıklı analiz yaparak sorunları çözebiliriz

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı