Bilgi

A4 Kağıdının Bilinmeyen Sırrı


Merhaba. Yüzlerce belki binlerce kez A4 dosya kağıdını kullanmışsınızdır. Peki bunun ardındaki sırrı da biliyor musunuz?  Hepsi aynı boyuttadır. Eni 21 santim boyuysa 29.7 santimdir.

Neden böyle küsurlu boyuttadır?

Bir sebebi var tabii. Kağıdı tam ortadan ikiye katladığınızda ortaya çıkan biçiminin en ve boy oranı aynıdır. Yani A4 kağıttan, A5 kağıdı elde etmiş oluyorsunuz. 2 Adet 4 kağıdını yanyana koyduğunuzda ise A3 kağıdı elde ediyorsunuz. Ortaya çıkan bu yeni formatlarda en ve boy oranı aynı kalıyor.

İşte bu başka hiçbir kağıt formatında formatında mümkün değildir. Örneğin katlanan bir kareden başka bir kare ortaya çıkmıyor. Yani A4 Kağıt formatının arkasında matematik vardır.

En boy oranının aynı kalmasının sırrı uzun kenarın; 2’nin karekökü çarpı kısa kenara eşit olmasıdır. Küsürlü boyutların nedeni tam olarak bu işte.

A= Uzun Kenar, B= Kısa Kenar;

Ve aynı matematiksel oranı A5, A4, A3, A2, A1 ve A0’da görmek mümkün. Kimlik kartları, ehliyet, sinema afişleri, tebligat veya kartotex kartı hiç fark etmez hepsinde de aynı en boy oranını görüyoruz. Birşey daha düşünülmüştü. A0 boyutundaki bir kağıdın kapladığı alan tam bir metrekaredir. Yani 2 adet A1, 4 adet A2, 8 adet A3 ve 16 adet A4 kağıdı 1 metrekaredir.

 

Standart kağıdın bir metrekaresi 80 gram ağırlığında oluyor. 80’i 16 ya bölersek 5 çıkar. Normal bir dosya kağıdının ağırlığını 5 gram, öyleyse. İlerde mektup terazilerini unutun. Baksanıza bir boş dosya kağıdı bile bazen yazdıklarınızdan daha ağır çekiyor.

Kaynak:

2 Dakikada Bilim.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı