Bilgi

ABART EGZOZ’dan ARACIN BAĞLANMA CEZASI VE SONRASI (2023)


Abart egzoz, araçların egzoz sistemini değiştirerek daha yüksek performans ve ses elde etmek için yapılan bir modifikasyondur. Abart egzoz, Türkiye’de yasal olmayan bir uygulamadır ve çevreyi rahatsız edici gürültü kirliliğine neden olmaktadır.

2023 yılı itibariyle, abart egzoz kullanan araçlara 4.064 TL trafik cezası uygulanmaktadır. Bu ceza, 15 gün içinde ödenirse %25 indirimli olarak 3.048 TL’ye düşmektedir. Ayrıca, abart egzoz takılı araçlar trafikten men edilerek kurtarıcı ile muayene istasyonuna gönderilmektedir.

Abart egzoz cezası, Gelir İdaresi Başkanlığı’na (Vergi Dairesine) ödenmektedir. Abart egzoz kullananlar, aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na da sevk edilebilir ve 3.093 TL ek ceza alabilirler. Abart egzoz kullanan sürücüler, ayrıca 10 ceza puanı da almaktadırlar. Abart egzoz, ruhsata işletilemez ve muayeneden geçemez. Bu nedenle, abart egzoz kullanmaktan kaçınmak hem araç sahiplerinin hem de çevrenin yararına olacaktır.

ABART EGZOZ BAĞLANMA CEZASI 2023 YILINDA NE KADAR?

Abart egzoz bağlanma cezası 2023 yılında 4.064 TL’dir. Bu ceza, 15 gün içinde ödenirse %25 indirimli olarak 3.048 TL’ye düşer. Abart egzoz bağlanma cezası, Gelir İdaresi Başkanlığı’na -yani Vergi Dairesine- ödenir. Abart egzoz bağlanan araçlar, ayrıca trafikten men edilir ve muayene istasyonuna gönderilir.

ABART EGZOZ’DAN BAĞLANMA CEZASI SONRASI 2023

– Diyelim ki abart egzoz ile donatılmış bir aracınız var ve Trafik Polisine yakalandınız. (Honda’cılar iyi dinleyin.) Öncelikle geçmiş olsun. Abart egzoz pek affedilecek bir yanı yok, en ufak şikâyette bile Trafik Polisini karşınızda görebilirsiniz.

– Trafik polisi, sizi abart egzozdan yakaladığı zaman 32/3 kanun ceza maddesi uyarınca abart egzoz kullandığınız için 4.064 TL idari para cezası uygulayacaktır. Bu cezayı, 15 gün içinde öderseniz %25 indirimli olarak 3.048 TL ödersiniz. Cezanın ödemesi Gelir İdaresi Başkanlığı’na (Vergi Dairesine) yapılmalıdır. Doğrudan giderek ödeyebileceğiniz gibi Mobil Bankacılık Uygulamasından Beyanlı Ödeme ile ödeme yapmanız mümkün.

– Abart egzoz taktırdığı tespit edilen araçlar aynı zamanda trafikten men edildiği için, aracı mevzuata uygun hale getirmek için orijinal egzoz sistemini takmak gerekiyor. Bu nedenle trafik polisi size cezayı yazdıktan sonra aracınızı geçici olarak trafikten men ediyor.

– Bu trafikten geçici men süresi 7 gündür. Yani Trafik Polisi sana diyor ki aracını geçici olarak trafikten men ettim ve sana 7 gün süre verdim, bu 7 gün içerisinde git orijinal egzoz sistemini tak. 7 gün içerisinde orijinal egzoz sistemini takmazsan bir sonraki çevirmeye takıldığında direkt emniyet otoparkına çekerim. Size burada iki evrak veriyor. Bir tanesi trafik cezanız, diğeri ise herhangi çevirmede polise göstermeniz için 7 gün izninizin olduğunu belirten belge. Bu belgeyi kaybetmeyin yoksa ikinci bir çevirmede aracınız çekilir.

– Aracınıza abart egzoz sistemi takıldıysa genel olarak orijinalleri de sizde duruyordur. Bunun için ilk iş olarak egzoz ustanıza gidip orijinalleri takıyorsunuz.

– Orijinal egzoz sistemini taktıktan sonra, aracın muayene istasyonunda tespit edilmesi ve onaylanması gerekmektedir. Bu işlem ücretsizdir ve TÜVTÜRK’ten randevu alınarak yapılabilir Orjinalleri taktıktan sonra cezayı yediğiniz günü geçirmeden TÜVTÜRK’ten tespit muayenesi için randevu alıyorsunuz. Tabi muayenesinin ücretsiz olduğunu belirtelim. Muayeneye girdikten sonra orijinale döndüğüne dair belge alıyorsunuz.

– Tespit muayenesinden sonra, TÜVTÜRK’ten alınan belge ile en yakın Bölge Trafik Şube Müdürlüğü’ne giderek, araç üzerindeki men ibaresinin kaldırılması gerekiyor.

İşleminiz tamam. Umarım güzel anlatmışızdır. Bu makaleyi beğendiyseniz lütfen yorum kısmına “kardeşim modifiye suç olmamalı” şeklinde bir not düşebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı