Bilgi

Seçimler İkinci Tura Kalırsa Ne Zaman Yapılacak? – 2023


2023 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri için geri sayım başladı. 14 Mayıs 2023 tarihinde sandık başına gidecek olan vatandaşlar, ülkenin geleceğini belirleyecek. Peki seçimler ikinci tura kalırsa ne zaman yapılacak? İşte Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) belirlediği seçim takvimi ve ikinci tur tarihi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk oylama 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak. Bu oylamada adaylardan biri geçerli oyların salt çoğunluğunu (%50+1) alamazsa, seçim ikinci tura kalacak. İkinci tura en çok oyu alan iki aday veya belirlenen barajın üzerinde oy alan adaylar katılacak.

YSK tarafından yayımlanan seçim takvimine göre, seçimin ikinci tura kalması halinde yapılacağı tarih belli oldu. Buna göre; seçimin ikinci turu 28 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek.

Seçimin ikinci turuna ilişkin seçim takvimi ise şöyle işleyecek:

 • 15 Mayıs: İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde aday ikamesi için belirlenen süre saat 17.00’de sona erecek. Geçici sonuçların ilanının gecikmesi halinde aday ikamesine ilişkin seçim takvimi buna göre teselsül ettirilecek. Propaganda dönemi başlayacak. Sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz süresi saat 17.00’de sona erecek ve ilçe seçim kurullarınca en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.
 • 16 Mayıs: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna yapılacak itiraz süresi saat 17.00’de son bulacak ve yapılan itirazlar il seçim kurullarınca en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.
 • 17 Mayıs: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı YSK’ye yapılacak itiraz süresi 17.00’de sona erecek. İlçe seçim kurullarınca, sandık kurulu ve diğer görevlilerin değişikliklerinin SEÇSİS’e işlenmesine başlanacak. Yurt dışı ilçe seçim kurulunca, varsa saklama ve ulaştırma kurulu, sandık kurulu ve diğer görevlilerin değişiklikleri yapılacak.
 • 18 Mayıs: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazlar YSK tarafından karara bağlanacak.
 • 19 Mayıs: YSK tarafından kesin seçim sonuçları Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilecek.
 • 20 Mayıs: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak.
 • 24 Mayıs: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.
 • 25 Mayıs: Gümrük kapılarında oy verme işlemi sona erecek.
 • 26 Mayıs: Seçim propagandası saat 18.00’de sona erecek. Seçim yasakları başlayacak.
 • 27 Mayıs: Seçmen bilgi kağıtları dağıtımı tamamlanacak.
 • 28 Mayıs: Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci oylaması yapılacak. Oy verme işlemi saat 08.00’de başlayacak ve saat 17.00’de sona erecek.

Seçimin ikinci turunda da adaylardan biri geçerli oyların salt çoğunluğunu alamazsa, seçim yenilenir. Yenilenen seçimde adaylardan en çok oyu alan kişi Cumhurbaşkanı seçilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı