Bilişim Teknolojileri

Açılmayan Bilgisayardan Verilerinizi Kurtarmak


Eğer bilgisayarınız herhangi bir sebepten dolayı açılmadıysa ve harddisk içindeki bilgilere ihtiyaç duyuyorsanız panik etmenize hiç gerek yok. Eğer bilgisayarınıza format atmadıysanız veya biçimlendirmediyseniz bilgileriniz aynen duruyor. İster laptop olsun ister masaüstü bilgisayar olsun harddiskinizin içindeki bilgileri almak çok çok kolay.

Eğer ekran geliyor fakat windows masaüstü gelmiyorsa o zaman güvenli modda açabilirsiniz. Bilgisayarların çoğu çöktüğünde güvenli modda açılarak normal işlem yapılmaktadır. Yada hangi işletim sistemi kullanıyorsanız BOOT CD/DVD’si ile normal bilgisayarınıza girebilirsiniz. Eğer bilgisayar hiç açılmıyorsa yani ekran gelmiyorsa o zaman aşağıdakileri yapınız.

HDD Docking Station denilen bir Harddisk okuyucu satın almak ve bilgisayarınızdan söktüğünüz harddiski buna bağlayıp başka bir bilgisayara bu cihazı USB ile bağlayıp bilgilerinizi harddiskten USB Bellekten veri alır gibi bilgisayara indirmek. Bilinen en kolay yöntem budur. Yalnız satın alacağınız harddisk okuyucunun sizin harddiske uyumlu olup olmaıdını kontrol edin.

harddisk docking station

Eğer masaüstü bilgisayarsa aynı şekilde kasa içerisinde harddiski söktükten sonra başka bir masaüstü bilgisayara (diğer harddisk bağlantılarını sökmeden) takmak. Masaüstü bilgisayar açıldığında harddiskinizin içini görebileceksiniz. Eğer söz konusu bir laptop ise ozaman harddisk okuyucu satın almanız biraz zorunlu gibi.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı