Bilişim Teknolojileri

Wireless (Wifi-Access Point) En Fazla Kaç Metre Çeker?


Özellikle bir çok kişi Acces Point yada diğer adıyla Kablosuz (Wifi) Cihazı satın alırken aklına gelen ilk sorulardan bir tanesi kaç metre çekeceği. Bu konuda size net şunu söyleyebilirim. Düz bir alanda arada engel olmaksızın ve açık havada en berbat, en kötü cihaz bile 100 metre rahatlıkla çeker yani verim alınabilir. İnternette işlemler normal bir şekilde yapılabilir.

Şahsen kullandığım şu anda üretimi yapılmayan ve oldukça ucuz olan alttaki AirTies AP-302 54Mbps ile 150 Metre’de cılızda olsa internet erişimi sağladım. Zaten normal şartlar altında bu cihaz ile açık alanda ve engel olmaksızın 100 metre ile rahatlıkla internet erişimi sağlayabilirsiniz.

AirTies AP-302 54Mbps

Peki en iyi Wireless (Wifi-Acces Point) cihazı en fazla kaç metre çeker sorusuna ise efenim şu anda yapılan testler sonucunda TP-LİNK CPE510 Dış Ortam Köprüsü Access Pointin (5GHz 300Mbps 13dBi Dış Mekan CPE) 15 KM mesafeye kadar noktadan noktaya veri tranferi sağladığı belirtilmektedir. Şahsen bu cihazı kullandım fakat 15 km mesafede kullanmadım. Ancak 1-3 km mesafede sinyali aldım. Ancak bu cihaz 5GHz olduğu için bunu destekleyen/bağlanabilen telefon, laptop sayısı oldukça az. Bu nedenle genellikle noktadan noktaya data transferinde kullanılmaktadır.

TP-LİNK CPE510

TP-LİNK CPE510

İnternet dağıtımı için (telefon, tablet, laptop) en yüksek mesafede verim alınabilen Wireless (Wifi-Access Point) ise 5 KM ile TP-Link TL-WA7210N. Şu anda piayasada standart olarak kullanılabilecek en mükemmel Acces Point/Dış Ortam Köprüsü diyebiliriz. Tabi bu cihazı sadece dışarda kullanabilirsiniz. Kapalı alanda kullanımı tavsiye edilmemektedir.

TP-Link TL-WA7210N

Access Pointler arada duvarlar söz konusu olduğunda veya belirli bir manyetik alana maruz kaldığında etki mesafeleri düşer. Bu nedenle Access Point cihazının bulunduğu noktadaki duvar tipinden tutun diğer tüm çevresel etmenler mesafeyi etkilemektedir. Ancak genel olarak tüm Access Pointler 0-100 metre aralığında sorunsuz bir erişim sağlarlar. Başta dediğim gibi en kötü Access Point bile 100 metreye kadar verim elde edilebilir.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Bedri

    24 Nisan 2016 at 02:16

    3 katlı evde orta katta modem ama evin içinde sorun yaşıyoz bağlantıda Avesta’yı point takarsak aynı binada sorunsuz 5 telefon bağlanabilirmi hızlı olarak

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı