Bilgi

AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?


Dizel motorlu otobüs, midibüs ve kamyon gibi araçlarda kullanımıyla gündemde yer alan AdBlue, egzos emisyonunda önemli bir yardımcıdır. Bu madde aracılığıyla kimyasal ayrıştırma esnasında azotoksikler, su buharına ve azot gazına dönüştürülerek egzosdan dışarı salınır. Böylece, hava kirliliği minimum düzeye indirilmiş olur. Daha basit bir ifade ile AddBlue; dizel motorlu araçların egzozundan dışarı çıkan zararlı gazların çevreye verdiği zararın azaltılması için geliştirilmiş bir sistem, bir kimyasal maddedir. Sıvı bir çözelti olan AdBlue aslında azotlu (üre) ve su bazlı bir çözelti olup, egzoz sistemindeki Nitrojen Oksitle buluştuğunda onu su buharına, azot gazına ve amonyoğa çevirerek egzozdan dışarı çıkarır. Bu reaksiyonun sonucunda ortaya çıkan gaz ve su buharı doğal yolla oluştuğu için çevreyi kirletmez ve egzozdaki salımdan ötürü olan hava kirliliği azalmış olur. AdBlue sıvısı dizel motorlu araçların egzoz sistemlerine püskürtülerek çalışıyor.

Arabalar AdBlue miktarı azaldığında sürücüleri sürekli olarak uyarıyor. Belirli bir kilometre mesafesi kaldığında yapılan bu uyarıdan sonra AdBlue kullanmamayı tercih etmek gibi bir şansınız yok. Çünkü AdBlue sıvısı biten bir arabayı çalıştırmak mümkün değil. Eğer AdBlue tankı boşalırsa, bu izin verilen emisyon düzeylerinin aşılmasına neden olur ve katalizör kısa sürede hasar görür. Tamamen bittiğinde ise araç sisteme zarar vermemek için aracınız stop eder ve çalışmaz. Bu sırada dağ başında iseniz çekici çağırmak zorunda kalabilirsiniz.

AdBlue’yu dilediğiniz yerde doldurabilirsiniz. Benzin istasyonlarında kolaylıkla bulunan bu sıvıyı doldurmadan önce arabanızın kapalı olduğundan emin olmanız gerekiyor. Görsel olarak araçtan araca farklılık gösteren AdBlue kapağı dizel yakıt kapağının hemen yanında bulunuyor. Bir otomobil 1000 kilometrede ortalama 1 litre AdBlue’ya ihtiyaç duyuyor. AdBlue, Türkiye genelindeki akaryakıt istasyonlarının birçoğundan temin edilebilmektedir.

AdBlue çevreye zararlı bir madde değildir ve taşınabilir sıvılar arasında minimum risk kategorisinde sınıflandırılmaktadır. AdBlue, VDA (Otomobil Endüstrisi Derneği) firmasına ait tescilli bir ticari markadır. Dünyadaki belli başlı ağır ticari taşıt imalatçılarının, AdBlue gerektiren otobüs veya kamyon modelleri bulunmaktadır. Mercedes ve Volkswagen gibi bazı firmalar, AdBlue’nun binek araçlarda kullanımı için çalışmalar yapmaktadır. AdBlue, araç içinde ayrı bir paslanmaz çelik veya plastik tankta saklanır ve yakıtla karıştırılmaz. Sadece SCR (Selective Catalytic Reduction – Seçici Geçirgen Katalizörü) sistemi bulunan araçlarda kullanılmaktadır. AdBlue aşındırıcı olduğundan, kullanımı ve depolanması için belirli malzemeler gereklidir.

Günümüzde AdBlue kullanımı, Euro 6 standartlarını sağlamak için mecburiyet haline gelmiştir. AdBlue -11 °C’nin altında donduğu için araçlarda deposu ısıtmalı olarak sunulmaktadır ve değişik boyutlarda olabilmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı