Bilgi

Adil Kullanım Noktası (AKN) Nedir?


Herkese Merhaba. İnterneti kullanırken veya bir sayfaya girdiğinizde bir anda karşınıza üstteki fotoğrafta bulunan bir uyarı çıkıyorsa bunun anlamı otobanda saatte 120 km hızla giderken bir anda hızınızın 30 km ye düşmesi gibi bir şey. Peki bunun nedeni nedir? Genelllikle internet hizmeti aldığınız servis sağlayıcı yani TTNET, Superonline vs. kullandığınız pakette belirli bir kota koymaktadır. Bu kota daha çok 25 GB, 50 GB, 75 GB, 100 GB veya 200 GB’ye şeklinde oluyor. Standart kullanıcıların çoğu genellikle 75 GB’ye sahiptirler. Bu kotayı film, video izleme sonucu hızla dolar. Ortalama bir film 700 MB olduğunu düşünürsek sürekli film veya video izleyen biriyseniz daha ayın 10’u olmadan dolacaktır. Haliyle kotanız dolduğunda internet hızınız düşer. Ancak interneti kullanmaya devam edersiniz. Dediğim gibi sadece internet hızınız düşer. Bir filmi yada bir sayfaya girdiğinizde biraz yavaş girer. Bundan dolayı bir çok kişi bunun çözümü olarak ay sonuna doğru indirebildiği kadar filmi indirir. Sonra keyfine bakar. Çünkü ay sonunda -ayın 1. inde- tekrar sil baştan hızınız normale döner. 

Kotasız seçenekler yok mu? Elbette var ama bunun fiyatı biraz tuzlu. Yani aylık yanılmıyorsam en az 200-300 TL’den başlıyor. Aşağıda Fibernet Fullimitsiz Seçeneklere Bakabilirsiniz. Aha burdanda tüm tarifelere bakabilirsiniz.

Adil Kullanım Noktası (AKN) Uyarısı

“Değerli Müşterimiz,

Evde/işte internet paketinize ait Adil Kullanım Noktası (AKN) %100’e ulaşması sebebiyle ayın kalan günleri için internet hızınız düşürülmüştür.

Önümüzdeki ay itibariyle internetinizi tekrar mevcut paketinizin hızı ile kullanmaya devam edeceksiniz.

Paketinizi hemen değiştirmek için tıklayınız.

Türk Telekom Evde internet paketleri ve AKN’leri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.”

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı